fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

#metoo

Polański zebrał najwięcej nominacji do Cezarów. Oburzenie we Francji

AFP
Najnowszy film Romana Polańskiego „Oficer i szpieg” uzyskał najwięcej nominacji do nagrody Cezar, nazywanej „francuskim Oscarem”. Wywołało to ostrą reakcję środowisk feministycznych.

„Oficer i szpieg”, opowiadający opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na wygnanie, zebrał 12 nominacji do Cezarów. Szef francuskiej akademii filmowej Alain Terzian powiedział, że „nie powinno się zajmować moralnego stanowiska” w kwestii przyznawania nagród.

Nominacje dla filmu wywołały jednak szybką i bardzo krytyczną reakcję feministek i części krytyków filmowych. Grupa Osez le feminisme napisała nawet na Twitterze, że „gdyby gwałt był sztuką” Polańskiemu należałyby się wszystkie Cezary.

„Fetując zbiegłego gwałciciela i przestępcę seksualnego z udziałem dzieci, uciszamy ofiary” - dodała grupa, zapowiadając demonstrację przy okazji ceremonii wręczenia nagród 28 lutego.

Caspar Salmon, brytyjski krytyk filmowy, zauważył z kolei, że nominacje dla „Oficera i szpiega” to „zaproszenie aktorki, która była ofiarą napaści seksualnej ze strony reżysera, gdy była dzieckiem (Adele Haenel), oraz reżysera, który molestował seksualnie dziecko (Roman Polański), aby przebywali razem w tym samym pomieszczeniu by wspólnie świętować”.

Haenel w zeszłym roku wysunęła zarzuty pod adresem francuskiego reżysera i scenarzysty Christophe'a Ruggii. Został on później aresztowany. - Byłam w jego domu co tydzień. Kiedy nie zgadzałam się na seks, gniewał się - relacjonowała aktorka.

Film Polańskiego okazał się wielkim hitem we francuskich kinach, pomimo fali protestów. Jednak niektóre pokazy musiały zostać odwołane z powodu blokady kin przez feministki.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA