Hongkong nie pokaże wręczenia Oscarów. Pierwszy raz w historii

Po raz pierwszy od ponad 50 lat telewizja z Hongkongu Television Broadcasts Limited nie będzie transmitować ceremonii wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej - Oscarów.

Aktualizacja: 01.04.2021 06:35 Publikacja: 31.03.2021 17:07

Hongkong nie pokaże wręczenia Oscarów. Pierwszy raz w historii

Foto: Bloomberg

Telewizja TVB od 1969 roku transmitował ceremonię wręczenia Oscarów w Los Angeles. W tym roku jednak uroczystości nie pokaże.

Decyzja, by nie transmitować ceremonii w tym roku, była „decyzją czysto biznesową" - zapewnia rzecznik stacji.

Jednak decyzja o rezygnacji z Oscarów zapadła w momencie, gdy dwie nominacje - „Do Not Split", dokument o prodemokratycznych protestach w Hongkongu, oraz Chloe Zhao, która napisała i wyreżyserowała dramat „Nomadland" - spotkały się z ostrą krytyką w Chinach kontynentalnych. Powołując się na anonimowe źródła, Bloomberg poinformował na początku tego miesiąca, że chiński dział propagandy nakazał wszystkim lokalnym mediom, aby nie transmitowały ceremonii na żywo i bagatelizowały relacje z wręczenia tegorocznych nagród.

W Hongkongu jest jeszcze kilku innych lokalnych nadawców, w tym Now TV, telewizja kablowa, Viu TV i Open TV. CNN Business skontaktowało się z całą czwórką w celu uzyskania komentarza. Open TV potwierdził, że nie ma praw do transmisji ceremonii wręczenia nagród.

Chloe Zhao, która urodziła się w Chinach, jest pierwszą pochodzącą z Azji kobietą, która otrzymała Złotego Globa za reżyserie a jej film "Nomadland" został nominowany do Nagrody Akademii w kilku kategoriach, w tym za najlepszy film, najlepsza reżyserię, najlepszą aktorkę drugoplanowa dla Frances McDormand oraz za najlepszy scenariusz - pisze CNN.

Zhao została początkowo okrzyknięta w chińskich mediach państwowych „dumą Chin", ale nastrój zmienił się po pojawieniu się w mediach społecznościowych starego wywiadu z 2013 roku, którego udzieliła amerykańskiemu magazynowi „Filmmaker". Zhao powiedziała w nim, że dorastała w Chinach, gdzie „wszędzie są kłamstwa". Niektórzy chińscy użytkownicy mediów społecznościowych zakwestionowali, czy Zhao nadal można uznać za Chinkę, biorąc pod uwagę jej uwagi i jej powiązania ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią, gdzie się kształciła.

Materiały promocyjne „Nomadland" wraz z hashtagiem dla filmu zostały usunięte z platform mediów społecznościowych w Chinach, a o dokumencie "Do Not Split" w chińskich mediach w ogóle się nie wspomina.

Telewizja TVB od 1969 roku transmitował ceremonię wręczenia Oscarów w Los Angeles. W tym roku jednak uroczystości nie pokaże.

Decyzja, by nie transmitować ceremonii w tym roku, była „decyzją czysto biznesową" - zapewnia rzecznik stacji.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Media
Izraelski rząd walczy z Al-Dżazirą. „To propagandowe ramię Hamasu”
Media
Brytyjskie gazety na sprzedaż. Pod naciskiem rządu wycofał się inwestor
Media
Nowy „Plus Minus”: 20 lat Polski w UE. Dobrze wyszło (tylko teraz nie wychodźmy!)
Media
Unia Europejska i USA celują w TikToka. Chiński gigant uzależnia użytkowników
Media
Wybory samorządowe na celowniku AI. Polska znalazła się na czarnej liście
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej