O wzięcie łapówki Jimmy’ego Walesa oskarżył znany amerykański technik komputerowy Jeff Merkey. W 2006 roku, w jego biogramie w popularnej internetowej encyklopedii znalazły się niepochlebne wpisy. Zgodnie z przepisami nie mógł ich sam usunąć, więc zgłosił się do Walesa.

Ten miał obiecać, że pomoże mu, ale pod warunkiem że Merkey „wesprze jego projekty badawcze”. Faktycznie, kiedy technik przelał 5 tysięcy dolarów na konto fundacji zarządzającej Wikipedią, niepochlebne wpisy zostały usunięte. Co więcej, Wales objął jego biogram specjalną ochroną, blokując na pewien czas możliwość modyfikowania go przez internautów.

Gdy Merkey wysunął wobec niego oskarżenia, w światowej społeczności internautów zawrzało. Wikipedia w założeniu jest instytucją nienastawioną na zysk, a jej twórcy na każdym kroku podkreślają, że „nie zrobili jej dla pieniędzy”. Sam Wales w specjalnym oświadczeniu (umieszczonym oczywiście w Internecie) nazwał zarzuty Merkeya „nonsensem”.

– To absurd. Wikipedia od nikogo nie bierze pieniędzy za usuwanie ani wstawianie wpisów – powiedział „Rzeczpospolitej” Paweł Zienowicz, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Wikimedia Polska. – Wales to bardzo bogaty człowiek, na pewno nie połaszczyłby się na 5 tysięcy dolarów.

Gdyby cierpiał na brak gotówki, po prostu zgodziłby się na umieszczenie na Wikipedii reklam i zarobiłby bajońskie sumy – podkreśla.

Brytyjska gazeta „Daily Telegraph” przypomina jednak, że to nie pierwsze zarzuty wysuwane ostatnio pod adresem twórcy internetowej encyklopedii. W zeszłym tygodniu były wysoko postawiony pracownik Wikipedii oskarżył go o defraudację pieniędzy zbieranych przez jego fundacje na cele charytatywne. Spore sumy z kasy fundacji miały pójść na jego „luksusowy tryb życia”.

Z kolei była dziewczyna Walesa Rachel Marsden opublikowała dokumenty mające świadczyć o tym, że wykorzystywał on swoje wpływy do wprowadzenia zmian w jej własnym biogramie.

O tym, że ją porzucił, podobno dowiedziała się za pośrednictwem Internetu. Dokonał odpowiedniego wpisu w Wikipedii.

Hasła z Wikipedii wzbudzają również duże emocje w Polsce. Dotyczy to szczególnie znanych polityków i gwiazd. Często padają oni ofiarą złośliwych internautów „wzbogacających” ich biografie.

– Staramy się śledzić wszystkie nowe wpisy i usuwać te nieprawdziwe czy złośliwe. W samej Polsce czuwa nad tym około 100 wolontariuszy. Niektóre biogramy musimy jednak na pewien czas blokować – mówi Paweł Zienowicz. – Najczęściej ofiarą internetowych wandali padają politycy z pierwszych stron gazet, tacy jak Lech Wałęsa czy Lech Kaczyński – dodaje.

Znany polski internauta Arnold Buzdygan wytoczył nawet Wikipedii proces. Domaga się usunięcia z jego biogramu sugestii, że jest „internetowym trollem”.

Tak określa się w języku internautów ludzi, którzy sieją zamęt na forach dyskusyjnych, prowokując innych użytkowników, zmieniając temat i głosząc rozmaite dziwaczne poglądy.

Wikipedia to darmowa internetowa encyklopedia. Została założona w 2001 roku przez Amerykanów Jimmy’ego Walesa i Larry’ego Sangera. Dziś ma już 9,2 miliona haseł w 253 językach (ponad 479 tysięcy po polsku). Nadal rozwija się w błyskawicznym tempie.

Zmian w hasłach może dokonywać każdy, kto ma dostęp do Internetu. Dlatego tak często w encyklopedii zdarzają się błędy.

Polska strona Wikipedii

http://pl.wikipedia.org

9,2 miliona - tyle haseł jest już w Wikipedii, w tym ponad 479 tysięcy w języku polskim