Polskie przedsiębiorstwa, potrzebując nowoczesnego oprogramowania, coraz częściej, zamiast na zakup i wdrożenie, decydują się na korzystanie z niego przez Internet, czyli w tzw. chmurze obliczeniowej (cloud computing). Jak wynika z badania firmy Epicor Scala (zostało przeprowadzone latem na 200 krajowych firmach z sektora przemysłowego i handlowego), jednego z większych na świecie dostawców systemów do zarządzania (ERP), już 14 proc. polskich firm, analizując inwestycję w nowy system IT, stawia na model usługowy.
Lepsze planowanie
Według Piotra Krzysztoporskiego, dyrektora ds. konsultingu polskiego oddziału Epicor Scala, rosnący popyt na usługi cloud computingu nad Wisłą wynika przede wszystkim z elastyczności tego modelu biznesowego. – Firma na starcie nie musi inwestować w infrastrukturę IT. Zyskuje za to dostęp do aplikacji, na które często nie mogłaby sobie pozwolić. Za korzystanie z nich płaci comiesięczny abonament, co pozwala planować i kontrolować wydatki firmy w dłuższym horyzoncie. Może również dowolnie, w zależności od potrzeb, zwiększać lub zmniejszać zakres usług, z których korzysta – wskazuje Krzysztoporski.
Zdaniem przedstawiciela Epicor Scala, cloud computing jest naturalnym krokiem w rozwoju branży IT. – Nie byłoby to możliwe bez powstania łączy internetowych o dużej przepustowości. W naszym kraju działa też coraz więcej profesjonalnych centrów przetwarzania danych (data center – red.), które pozwalają na bezpieczne przechowywanie informacji klientów – zauważa.
Polskie przedsiębiorstwa w pierwszej kolejności przenoszą do Internetu aplikacje klasy CRM (do zarządzania relacjami z klientami). Dlatego widok przedstawiciela handlowego, który bezpośrednio u klienta wprowadza do systemu, za pomocą tabletu czy smartfonu, dane o nowych zamówieniach, jest już widokiem powszechnym. Do chmury chętnie wnoszone są też rozwiązania kadrowe. Coraz częściej trafiają tam również systemy do zarządzania (ERP). Z tej możliwości korzystają w pierwszej kolejności najmniejsze firmy, które korzystają z prostych aplikacji księgowych. Koszt takiej usługi to ledwie kilkanaście złotych miesięcznie, a oferta jest bardzo szeroka.
Piotr Krzysztoporski nie spodziewa się jednak, że w przyszłości firmy całkowicie przejdą do chmur. – Część systemów przedsiębiorcy zawsze będą woleli przechowywać na własnych serwerach – twierdzi.