Wirtualna Polska przejęła Wirtualne Media

Specjalistyczny serwis informacyjny poświęcony przede wszystkim rynkowi mediów - Wirtualne Media - trafił do grupy Wirtualnej Polski.

Publikacja: 12.01.2024 14:02

Wirtualne Media trafił do grupy Wirtualnej Polski

Wirtualne Media trafił do grupy Wirtualnej Polski

Foto: materiały prasowe

Wirtualna Polska Holding, właściciel jednego z największych w kraju portali horyzontalnych – wp.pl – kupił w czwartek, 11 stycznia, specjalistyczny serwis informacyjny poświęcony przede wszystkim rynkowi medialnemu: Wirtualne Media.

Wirtualne Media sprzedane

Wirtualne Media od października 2023 r. działały w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jej jedynym udziałowcem był Marcin Szumichora, twórca i wieloletni dyrektor zarządzający serwisu.

Z wypowiedzi Jacka Świderskiego, prezesa WPH, wynika, że Wirtualne Media od dłuższego czasu były na sprzedaż. – Kiedy dowiedzieliśmy się, że trwa poszukiwanie nowego właściciela portalu, zgłosiliśmy się, bo rozumiemy ważną branżowo rolę tej firmy i my tę niezależność, jako nowi właściciele, gwarantujemy – dowodzi prezes w komunikacie prasowym.

Czytaj więcej

Wirtualna Polska Holding w rok urosła o jedną czwartą

Ani WPH (jest notowany na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych), ani Marcin Szumichora nie zdradzają warunków transakcji.

Z punktu widzenia wyników i zasobów gotówkowych WPH nie ma ona raczej dużego znaczenia. 

Giełdowa grupa internetowa zapewnia, że Wirtualne Media pozostaną osobną spółką, działającą niezależnie od części mediowej WP. Będzie zarejestrowana w Trójmieście, ale działać będzie w Warszawie, a praca dla niej będzie odbywać się zdalnie.

Szefowa z Inforu

Szefową spółki prowadzącej serwis została Ewa Świstuniuk, wcześniej – do listopada ub.r. - związana z Grupą Infor, wydawcą m.in. „Dziennika Gazety Prawnej”, należącą do Ryszarda Pieńkowskiego.

Wirtualne Media w ubiegłym roku na podstawie rozmowy z przedsiębiorcą opublikowały materiał pt. „Rewolucja w Inforze. Rusza na wojnę z Onetem i Wirtualną Polską”, przedstawiając plan stworzenia nowoczesnego portalu na bazie serwisu Dziennik.pl.

Zarówno Świderski, jak i Szumichora, ogłosili transakcję na profilach w mediach społecznościowych. – Przez te prawie 25 lat udało się zbudować naprawdę coś fajnego i wierzę, że Ewa Świstuniuk będzie w stanie wznieść WM na jeszcze wyższy poziom. W grudniu Wirtualnemedia.pl zanotowały swój najlepszy wynik w historii - prawie 4 mln użytkowników. Styczeń zapowiada się również rekordowo – napisał na Facebooku Marcin Szumichora.

Dodał, że jeszcze zostaje w firmie. Ma doradzać zarządowi WM.

Czytaj więcej

Pociąg Wirtualnej Polski do przejęć. Stacja Audioteka

WPH i Cyfrowy Polsat na zakupach

Twórcy działających w kraju informacyjnych serwisów internetowych coraz częściej sprzedają swoje biznesy. Konsolidują je zwykle duże grupy medialne z polskim kapitałem. Obok WPH, która wyrosła z połączenia wp.pl i portali grupy O2 (tlen.pl, pudelek.pl), od wejścia na giełdę rosnąc za sprawą przejęć w kraju i za granicą, aktywna na tym polu jest w ostatnich latach Grupa Cyfrowy Polsat. 

Przejmujący, informując o zakupach serwisów informacyjnych, tłumaczą zwykle, że jest to dla nich inwestycja.

Wirtualna Polska Holding, właściciel jednego z największych w kraju portali horyzontalnych – wp.pl – kupił w czwartek, 11 stycznia, specjalistyczny serwis informacyjny poświęcony przede wszystkim rynkowi medialnemu: Wirtualne Media.

Wirtualne Media sprzedane

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Media
Maciej Miłosz dołącza do działu gospodarczo-biznesowego „Rzeczpospolitej”
Media
Subskrypcje „Rzeczpospolitej” dla studentów i pracowników Collegium Civitas
Media
Dystrybutorzy i producenci filmów w Polsce biją finansowe rekordy. Oto powód
Media
Netflix bije kwartalne prognozy i ostrzega. Wyjdzie silnie poza streaming?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Media
Bruksela uznaje platformę porno za VLOP i… każe chronić nieletnich i ujawnić reklamy