Kontrowersyjna ustawa PiS odsunięta w czasie. Rząd przegrał głosowanie w komisji

Przekładana już kilka razy sejmowa komisja poświęcona nowym przepisom dla wartego ponad 40 mld zł rynku telekomunikacyjnego i telewizyjnego została… przełożona. PiS zarzuciło posłów poprawkami. Co z aukcją 5G?

Publikacja: 26.01.2023 12:23

Kontrowersyjna ustawa PiS odsunięta w czasie. Rząd przegrał głosowanie w komisji

Foto: Adobe Stock

Po tym jak Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło dziś pakiet poprawek do projektów ustaw Prawo komunikacji elektronicznej i ustawy wprowadzającej, na wniosek posła Roberta Kwiatkowskiego posłowie odroczyli posiedzenie Komisji Cyfryzacji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii do 6 lutego.

Czytaj więcej

Odwleka się dyskusja w Sejmie o ustawie „pilotowej”

PKE powinno zostać przyjęte dwa lata temu. Stanowi implementację Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej do prawa polskiego wprowadzającą szereg udogodnień dla konsumentów usług. Jednak rząd wprowadził do przepisów zapisy dodatkowe, które wzbudziły szereg kontrowersji.

Odroczenie posiedzenia komisji oznacza, że nie odbędzie się dziś publiczna dyskusja na temat proponowanych wcześniej przez rząd przepisów nazywanych „Lex Pilot”. Dotyczą one nadawców i operatorów płatnych platform telewizyjnych.

Ich wprowadzenie mogłoby m.in. przyczynić się do poprawy pozycji rynkowej Telewizji Polskiej kosztem nadawców komercyjnych. Operatorzy telewizji kablowych obawiają się również obowiązku przygotowania ofert a la carte, gdzie widz może zakupić dostęp do kanału telewizyjnego poza pakietem. Druga część przepisów budzących kontrowersje dotyczy uprawnień dla służb bezpieczeństwa w zakresie dostępu do danych użytkowników komunikatorów internetowych i poczty e-mail.

Wg porannej depeszy Interii, rząd wycofuje się z przepisów, które wg Fundacji Panoptykon i głosów organizacji zrzeszających zainteresowane przedsiębiorstwa, oznaczają zwiększenie inwigilacji obywateli przez państwo.

Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w kancelarii premiera (ministra cyfryzacji) powiedział dziś, że otrzymał poprawki poselskie godzinę przed posiedzeniem Komisji.

Czytaj więcej

Konfederacja Lewiatan o prawie komunikacji: niepokojące i bulwersujące

Nie było mowy natomiast o autopoprawkach rządu, który jest gospodarzem projektów.

Na posiedzenie komisji, które było przekładane wcześniej kilka razy stawiło się około 80 osób reprezentujących zarówno przedsiębiorców, jak i inne strony debaty nad przepisami dotyczącymi wartego ponad 40 mld zł rynku.

Opozycja domagała się także publicznego wysłuchania głównego gospodarza projektów ustaw. Biuro Legislacyjne Sejmu zwróciło jednak uwagę, że takie wysłuchanie mogłoby mieć miejsce pod koniec lutego. Tymczasem marszałek Sejmu Elżbieta Witek dała komisji czas na przygotowanie sprawozdania z prac nad ustawami do 6 lutego.

Zdaniem Roberta Kwiatkowskiego, teraz w gestii pani marszałek jest wydłużenie tego terminu, aby przepisy i pakiet poprawek mogły być poddane dyskusji.

W tle prac legislacyjnych nad projektami o PKE trwają konsultacje dokumentacji tzw. aukcji 5G. Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił ich start w reżimie obowiązujących przepisów Prawa telekomunikacyjnego. PKE ma je zastąpić.

UKE zapowiedział już drugie konsultacje dokumentacji aukcyjnej.

Aukcja ma przynieść w tym roku do budżetu minimum 1,9 mld zł.

Media
Nie żyje założyciel Money.pl Arkadiusz Osiak
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Media
Meta oskarżona o cenzurę. Zablokowała linki do gazety i felieton niezależnego dziennikarza
Media
Polska w gronie muzycznych liderów. Głównie dzięki streamingowi
Media
Rada Polskich Mediów reaguje na "ataki polityków partii rządzących na dziennikarzy"
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Media
Spotify znów podnosi ceny. Koniec z bezpłatnymi audiobookami