Kinowe spółki Helios i Kinoplex, które w ubiegłym roku od dwóch funduszy inwestycyjnych (FMO i Nova Polonia) za ponad 26 mln euro kupiła Agora, zamierzają się połączyć. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie to, że przeciw Heliosowi od prawie czterech lat toczy się proces, który dotyczy m.in. niegdysiejszego przejęcia Kinopleksu.
Spór o zgodę
Pozew złożył mniejszościowy udziałowiec Heliosa Tomasz Gromkowski. Na jego wniosek sąd ustala (sprawa jest w pierwszej instancji), czy uchwała pieczętująca przejęcie Kinopleksu przez Heliosa mogła zostać podjęta z naruszeniem zapisów statutu i umowy akcjonariuszy Heliosa. W najgorszym dla spółki razie może to anulować jej ważność.
Zdaniem Tomasza Jagiełły, jednego z założycieli i prezesa Heliosa, przyjęta procedura połączenia spółek jest zgodna z przepisami kodeksu spółek handlowych. Spór z Gromkowskim sięga jednak głębiej. Zgodnie ze statutem Heliosa obowiązującym w 2007 r. do szczególnych kompetencji rady nadzorczej należało m.in. wyrażenie zgody na sprzedaż aktywów spółki powyżej 200 tys. zł oraz zatwierdzanie decyzji zarządu dotyczących inwestycji i działań rozwojowych, gdy nakłady przekraczają 200 tys. zł. Dla ważności takich uchwał rady niezbędna była zgoda tzw. kluczowych akcjonariuszy (w tym m.in. Gromkowskiego i Jagiełły). Mieli oni łącznie 16 proc. akcji i dwóch członków w radzie nadzorczej, co zabezpieczało ich interesy przed działaniami funduszy, które miały wtedy 84 proc. akcji Heliosa.
Gromkowski twierdzi, że przy zakupie Kinopleksu doszło do złamania tych zapisów, bo na przejęcie zgody nie wyraził. Potwierdza to protokół z posiedzenia rady nadzorczej. – Zaskarżyłem dwie uchwały WZA podjęte ku mojemu zdziwieniu bez ważnych zgód rady nadzorczej, tj. uchwałę dotyczącą nabycia sieci kin Kinoplex oraz dotyczącą sprzedaży jednego z kin spółki w celu sfinansowania transakcji – mówi. – Mimo że transakcja nabycia sieci Kinoplex została przygotowana samodzielnie przeze mnie i w innym, uzgodnionym z pozostałymi akcjonariuszami, indywidualnym celu, zarząd w pośpiechu przeprowadził obie czynności, choć brakowało wielu ważnych uchwał rady nadzorczej.
Chodzi także o pieniądze. Gromkowski opracowywał dla Heliosa plany inwestycyjne dotyczące konsolidacji kin, na które, jak twierdzi, miał umowy zarówno z akcjonariuszami mniejszościowymi Heliosa, jak i z Kinopleksem. – Realizacja mojej koncepcji przyniosłaby wymierne korzyści zarówno spółce, jak i akcjonariuszom, w tym mnie – mówi Gromkowski.