Do 2017 roku nasycenie płatną telewizją w USA będzie co roku malało o 0,5 proc. Według ABI Research ten proces będzie postępował nawet gdy zacznie się już odbudowywać światowa gospodarka, bo płatna telewizja doczeka się skuteczniejszej niż dzisiaj konkurencji – chociażby w postaci lepszych treściowo serwisów OTT (od ang. over-the-top, serwisy z wideo w sieci).
Według raportu, gdyby założyć, że rzeczywiście jedna czwarta obecnych klientów amerykańskiej płatnej telewizji „odcięłaby kabel", strata operatorów z tego powodu sięgnęłaby 16,8 mld dol.
Żeby przeciwdziałać temu zjawisku operatorzy powinni, według ekspertów, tworzyć własne usługi wykorzystujące mechanizm działania serwisów OTT. – To będzie miało kluczowe znaczenie, ale wprowadzanie takich rozwiązań wymaga dobrego rozeznania obecnego i przyszłego klienta. Dish Network (satelitarny operator w USA –red. ) przejęła Blockbustera (internetowy serwis wideo –red. ) z zamiarem stworzenia na rynku przeciwwagi dla Netfliksa. Niestety, poległ na doborze treści i przyznał, że jego strategia nie wypaliła. Podobne dwupłaszczyznowe podejście testuje teraz Verizon we współpracy z Red Box Instant. W Europie ViaSat oferuje usługę Viaplay, a Sky niedawno ruszył z NOW TV - podaje ABI Research.
- O ile w przypadku serwisów OTT chodzi o udostępnienie ludziom filmów, istotą analogicznych serwisów należących do operatorów płatnej telewizji powinno być zapoznawanie z marką i zachęcanie do kupowania ofert Premium – komentuje Sam Rosen, dyrektor ABI Research ds. telewizji i wideo.
Dla operatorów pocieszające powinno być inne odkrycie raportu – 30 proc. klientów płatnej telewizji, którzy równocześnie korzystają z serwisów wideo on-line nie widzi w tych drugich na razie wielkich wartości.