Opcję hybrydową (tzw. HbbTV) uruchamia się, przyciskając na pilocie czerwony przycisk (na ekranie pojawia się wtedy sygnalizująca aktywowanie jej czerwona kropka). Specjalna aplikacja stworzona przez nadawcę pozwala wtedy widzowi oglądać kanał i jednoczesne korzystać z dodatkowych atrakcji.
W przypadku kanału Eska TV (należy do ZPR) takimi dodatkowymi usługami są dostęp do muzycznych newsów i plotek na temat wykonawców i ich utworów z serwisów internetowych Hotplota.pl, Eska.pl, Fabrykamuzy.pl i Eskarock.pl. W ramach telewizji hybrydowej jest też dostępny program telewizyjny Eski TV i playlista stacji radiowych, wchodzących w skład Grupy Radiowej Time (Radio Eska, Eska Rock, Wawa i Vox FM – także w grupie ZPR). W przyszłości portal ma też zawierać treści wideo i inne usługi multimedialne.
100 mln gospodarstw domowych na świecie będzie korzystać z hybrydowej TV w 2016 r.
HbbTV można odbierać na przystosowanych do tego dekoderach i telewizorach (z dostępem do Internetu – tzw. smart TV). Gama dodatkowych usług dostępnych za pośrednictwem tego rozwiązania jest ogromna: od gier, przez dodatkowe treści wideo, po użyteczne opcje, jak napisy dla niesłyszących lub audiodeskrypcja, ale też np. napisy w oryginalnych wersjach językowych.
W Polsce ta technologia dopiero zaczyna być wykorzystywana przez nadawców. Hybrydową platformę stopniowo uruchamia także publiczny nadawca (jest już aktywna dla kanałów nadawanych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej), który w przyszłości chce ją mocno rozwijać, m.in. dając widzom możliwość odbierania jej na urządzeniach mobilnych. – Wiele osób pyta nas o możliwość odbierania tych funkcjonalności na tabletach i telefonach komórkowych –mówił Wiesław Łodzikowski, dyrektor Ośrodka TVP Technologie na niedawnej konferencji firmy Nielsen poświęconej cyfryzacji usług telewizyjnych. W ramach opcji hybrydowej TVP nadawała po raz pierwszy w czasie mistrzostw piłkarskich Euro 2012.