Komisja Europejska i Japonia ogłosiły sześć wspólnych projektów badawczych, których celem jest takie przemodelowanie architektury sieci Internet, aby zwiększyć jej efektywność przesyłu danych.
Jeden z projektów – o nazwie „Strauss" – zakłada zaprojektowanie sieci o prędkości 100 Gb/s, czyli pięć tysięcy razy większej niż aktualna średnia prędkość sieci w Europie (19,7 Mb/s). Ma to być sieć światłowodowa.
W ten sposób politycy chcą przygotować świat do prognozowanej przez wszystkie firmy konsultingowe i teleinformatyczne wzrostu ilości danych przesyłanych w globalnej sieci. Według danych KE, ilość danych przesłanych przez Internet podwoiła się licząc w 2012 roku, a prognozy mówią, że w 2018 r. będzie 12-krotnie większa.
Choć wyzwanie wydaje się spore, dotacje dla wszystkich sześciu projektów europejsko-japońskich wyniosą w sumie tylko 18 mln euro. Skoncentrują się na takich zagadnieniach jak bezpieczeństwo sieci, przepustowość, składowanie danych, ruch o dużym zagęszczeniu, czy efektywność energetyczna. Oprócz „Straussa", europejsko-japońska inicjatywa obejmuje także projekt MiWEBA, który zajmie się poprawą zagospodarowania dostępnych częstotliwości. NECOMA będzie zaś poszukiwać nowych sposobów zapewnienia bezpieczeństwa wrażliwych danych (takich jak dane pacjentów).
Z kolei GREEnICN to projekt, którego celem jest wypracowanie efektywnego modelu wykorzystania sieci energetycznych i informatycznych, szczególnie w sytuacjach katastrof, takich jak trzęsienia ziemi, czy huragany.