Popularność internetu rośnie w Europie coraz szybciej. W 2014 r korzystało z sieci 75 procent obywateli Unii co oznacza wzrost o 3 pkt proc. rok do roku. Komisja Europejska zestawiła kraje według wskaźnika gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (Digital Economy and Society Index - DESI). Publikacja tego wskaźnika ma związek z pracami prowadzonymi przez Komisję Europejską nad strategią jednolitego rynku cyfrowego (Digital Single Market Strategy), która ma być gotowa w maju tego roku.
Indeks uwzględnia informacje dotyczące łączności (powszechności, szybkości i przystępności cenowej sieci szerokopasmowych), umiejętności korzystania z internetu, stopnia wykorzystania jego możliwości (w zakresie np. czerpania wiadomości lub dokonywania zakupów) oraz stopnia zaawansowania kluczowych technologii cyfrowych (faktur elektronicznych, e-handlu czy usług w tzw. „chmurze") i cyfrowych usług publicznych, takich jak e-administracja i e-zdrowie.
Najwyższe zaawansowanie cyfrowych technologii jest w Danii (0,68 w skali od 0 do 1). Na podium najbardziej oplecionych siecią krajów Unii jest też Szwecja (0,66) i Finlandia, ze wskaźnikiem na poziomie 0,62.
Raport wykazał, że 69 procent duńskich internautów wykorzystuje formularze cyfrowe składane za pośrednictwem Internetu do organów władzy publicznej. "Duńczycy są jednymi z najbardziej aktywnych użytkowników usług typu wideo na żądanie i zakupy on-line".
Jak przypomina Skandynawsko-Polska Izba Handlowa, „wysoka pozycja Danii w tym aspekcie nie jest zaskoczeniem". W listopadzie 2014 roku w corocznym sprawozdaniu opracowanym przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU - International Telecommunications Union), Duńczycy zostali uznani za najbardziej zinformatyzowany naród, wśród wszystkich mieszkańców Globu najczęściej korzystający z Internetu i telefonów komórkowych.