Reklama
Reklama

Zbadajmy mowę nienawiści

Chcemy wrócić do rozmów z resortem cyfryzacji, ale tylko o ułatwieniu walki z piractwem i o procedurze „notice and take down" – mówi szef IAB Polska Włodzimierz Schmidt.

Aktualizacja: 07.09.2017 10:03 Publikacja: 06.09.2017 20:14

Zbadajmy mowę nienawiści

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Rz: Minister Streżyńska powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami, że głośny ostatnio pomysł zmian w prawie regulujący m.in. kwestię tzw. fake newsów i nienawistnych komentarzy w Internecie to efekt współpracy z branżą, która sama sygnalizowała potrzebę uregulowania tych kwestii.

Włodzimierz Schmidt: To bardzo złożona materia. Faktycznie staraliśmy się i wciąż staramy blisko współpracować z Ministerstem w zakresie wspomnianej nowelizacji. Udało się na razie wypracować wstępny dokument roboczy, w którym poruszane były dwie kwestie. Po pierwsze: walka z piractwem internetowym i z serwisami, które takie treści publikują. I tu rzeczywiście biznes sam zainicjował temat, by móc skuteczniej chronić własną legalną działalność. Druga kwestia, bardzo ułatwiająca branży zwalczanie wpisów w sieci, które mogą naruszać czyjeś dobre imię, i nad którą rzeczywiście pracowaliśmy, to znana europejska procedura „notice and take down". W tym zakresie udało nam się wypracować dobre, satysfakcjonujące nas rozwiązania. W wypracowanym wspólnie dokumencie nie było jednak poruszonych niektórych kwestii, które pojawiły się w wersji zaprezentowanej przez Ministerstwo. Pamiętajmy, że jest to wciąż dokument roboczy, mamy więc nadzieję szybko omówić kontrowersyjne zapisy. Z jednej strony bardzo zależy nam, aby walczyć w Internecie z takimi zjawiskami, jak brak kultury wypowiedzi, mowa nienawiści czy fake newsy, ale z drugiej w tym dokumencie są zapisy, które realnie wcale nam w tej walce nie pomogą, a nawet mogą pewne zjawiska nasilić. Nie chcielibyśmy „wylać dziecka z kąpielą", dlatego też liczymy na dalszą dobrą współpracę z Ministerstem i wspólne przepracowanie tych nowych propozycji.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Media
„Rzeczpospolita” i „The New York Times” razem w nowej ofercie subskrypcyjnej
Media
Prawnik dzieci Zygmunta Solorza o sporze o sukcesję: do ugody wystarczy dobra wola
Media
Magda Jethon: Radio Nowy Świat powstało z marzenia, a dziś to stabilna firma
Media
Donald Trump: Mamy nabywcę dla TikToka. Na sprzedaż musi zgodzić się Pekin
Media
Szefowa wyszukiwarek Google’a: AI stworzy wiele możliwości, ale trzeba być ostrożnym
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama