04:48
06.11.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 621
00:30
06.11.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

00:28
06.11.2023

Zełenski o śmierci żołnierzy 128. Brygady: Tragedia, której można było uniknąć

W nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odniósł się do rosyjskiego ataku na żołnierzy 128. Samodzielnej Zakarpackiej Brygady Szturmowej.

Jak informowały ukraińskie media i Siły Zbrojne, w piątek wojska rosyjskie przeprowadziły ostrzał m.in. jednej z wsi w obwodzie zaporoskim, gdzie w związku z Dniem Wojsk Rakietowych i Artylerii zgromadzili się żołnierze 128. Brygady, którzy mieli odebrać odznaczenia. Według nieoficjalnych źródeł ukraińskich, zginęło ponad 20 żołnierzy, według komunikatu rosyjskiego Ministerstwa Obrony - prawie 30.

Wołodymyr Zełenski złożył kondolencje rodzinom i bliskim poległych żołnierzy. - To tragedia, której można było uniknąć - ocenił. Dodał, że został poinformowany przez ministra obrony Ukrainy Rustema Umerowa o podjętych działaniach, które mają wyjaśnić "okoliczności tego, co się stało, kto konkretnie wydał jakie rozkazy".

- Najważniejsze jest, by ustalić całą prawdę o tym, co się stało i zapobiec powtórzeniu się takiej sytuacji - powiedział Zełenski.

23:57
06.11.2023

Kilka osób rannych po ataku w Odessie

W wyniku rosyjskiego ataku w Odessie rannych zostało pięć osób - poinformował Ołeh Kiper, szef Odeskiej Obwodowej Administracji Wojskowej. Według niego, wszyscy poszkodowani odnieśli rany odłamkowe i zostali hospitalizowani.

Portal Suspiłne cytuje słowa mera Odessy Hennadija Truchanowa, który powiedział, że w wyniku ataku uszkodzony został budynek Muzeum Sztuki w Odessie. - Trochę tu, trochę tam i mogliśmy stracić wiele eksponatów, które są znane na całym świecie. Na szczęście tak się nie stało - powiedział Truchanow.

23:30
06.11.2023

Ostrzał na północy Ukrainy

Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa podała w mediach społecznościowych, że w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie 23 razy ostrzelały tereny przygraniczne rejonu. Według tego źródła, odnotowano 85 eksplozji. Brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.

22:56
06.11.2023

Humeniuk: Rosjanie nie mają na Morzu Czarnym okrętów z Kalibrami

Ze względu na sztorm żaden rosyjski okręt wyposażony w pociski manewrujące Kalibr nie pełni obecnie dyżuru bojowego na Morzu Czarnym - podała Natalia Humeniuk, rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe". Zastrzegła, że Rosjanie mogą używać systemu Kalibr z zatok, w których okręty schroniły się przed złą pogodą.

22:28
06.11.2023

Doniesienia o eksplozjach w Odessie

Ukraińska agencja Ukrinform donosi o eksplozjach w Odessie. Według szefa obwodowej odeskiej administracji wojskowej Ołeha Kipera, w regionie trwa atak rosyjskich dronów bojowych. Kiper wezwał mieszkańców do pozostawania w schronach oraz zaapelował, by nie nagrywać i nie publikować w mediach społecznościowych materiałów przedstawiających działania obrony powietrznej.

21:54
05.11.2023

Ukraińskie wojsko: Rosyjski okręt w najbliższej przyszłości nie wejdzie do służby

Dowódca Sił Powietrznych Ukrainy gen. Mykoła Ołeszczuk potwierdził w sobotę, że ukraińskie wojsko zatopiło w stoczni w Kerczu na Krymie rosyjski okręt zdolny do przenoszenia pocisków manewrujących Kalibr.

Rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe" Natalia Humeniuk powiedziała w niedzielę, że skutki ataku na stocznię w Kerczu nie zostały do końca zbadane, jednak według zdjęć, którymi dysponuje strona ukraińska, "zniszczenia są dość znaczne". - Oznacza to, że w najbliższej przyszłości jednoznacznie ten okręt nie wejdzie do służby - dodała.

Gen. Ołeszczuk nie wymienił nazwy trafionego rosyjskiego okrętu. Według nieoficjalnych źródeł ukraińskich, chodzi o okręt Askold - korwetę rakietową projektu 22800 Karakurt.

21:19
05.11.2023

Walki na Ukrainie

W codziennym komunikacie dotyczącym działań na froncie Sztab Generaly Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył, że w ciągu ostatniej doby doszło do 44 starć bojowych, a wojska rosyjskie zaatakowały cele na Ukrainie m.in. za pomocą kierowanego pocisku rakietowego Raduga Ch-59 (który według informacji strony ukraińskiej został zestrzelony) oraz przeciwradarowego pocisku rakietowego Ch-31P.

Według ukraińskiego dowództwa, Rosjanie przeprowadzali ostrzał celów w obwodach sumskim, charkowskim, ługańskim, donieckim, zaporoskim, dniepropietrowskim, chersońskim i mikołajowskim.

Ukraińcy podali, że ich wojska kontynuują działania ofensywne na kierunkach melitopolskim oraz bachmuckim, a także że siły rosyjskie ponoszą straty w ludziach i sprzęcie.

20:52
05.11.2023

Działania Sił Powietrznych Ukrainy

W ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 10 uderzeń na obszary koncentracji siły żywej, uzbrojenia oraz sprzętu wojsk rosyjskich - podało ukraińskie dowództwo dodając, że obrona powietrzna zestrzeliła cztery rozpoznawcze drony rosyjskie.

Z kolei ukraińskie jednostki rakietowe uderzyły w trzy stanowiska systemów artyleryjskich oraz cztery miejsca koncentracji sił rosyjskich - brzmi komunikat.

20:20
05.11.2023

Ukraińskie dowództwo o sytuacji na froncie

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie dwa ataki rakietowe, 34 uderzenia z powietrza oraz 36 ataków za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Według tego źródła, w wyniku działań wojsk rosyjskich były osoby ranne wśród ludności cywilnej, odnotowano również zniszczenia prywatnych budynków mieszkalnych i innej infrastruktury cywilnej.

Dowództwo wojsk ukraińskich ocenia, że "sytuacja operacyjna na wschodzie i południu Ukrainy pozostaje trudna".

19:56
05.11.2023

Wołodymyr Zełenski zaprasza Donalda Trumpa na Ukrainę

Prezydent Ukrainy poddał w wątpliwość deklarację Donalda Trumpa, który mówił, że jako prezydent USA byłby w stanie zakończyć wojnę Rosji z Ukrainą w 24 godziny.

Czytaj więcej

Zełenski zaprasza Trumpa na Ukrainę. "Wystarczą mi 24 minuty"
19:25
05.11.2023

Ukraińcy informują o wystrzeleniu przez Rosjan Shahedów

Siły Powietrzne Ukrainy ostrzegły Ukraińców, że odnotowano wystrzelenie kilku grup bojowych dronów typu Shahed (tzw. amunicja krążąca) z poligonu Chauda na Krymie. Wojsko zaapelowało do mieszkańców kraju o nieignorowanie alarmów powietrznych.

18:44
05.11.2023

Rosyjski pocisk zestrzelony w obwodzie dniepropietrowskim

Szef władz obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak poinformował, że w rejonie krzyworoskim żołnierze Dowództwa Powietrznego "Wschód" zestrzelili rosyjski pocisk rakietowy.

18:16
05.11.2023

Poroszenko: Nowy sprzęt dla ukraińskich sił specjalnych

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował w mediach społecznościowych, że żołnierze Sił Operacji Specjalnych Ukrainy otrzymali nowy sprzęt, m.in. ciężarówki, drony oraz opony do ciężarówek, o które "prosili artylerzyści".

Fundacja Petra Poroszenki zajmuje się przekazywaniem pomocy ukraińskiemu wojsku.

17:48
05.11.2023

Doniesienia o eksplozjach w Berdiańsku

Mieszkańcy Berdiańska informują o dwóch głośnych eksplozjach, które słyszane były we wszystkich rejonach miasta. Szczegóły są wyjaśniane - podała w mediach społecznościowych Wiktora Halicina, lojalna wobec Kijowa szefowa administracji wojskowej miasta Berdiańsk (obwód zaporoski), okupowanego przez Rosjan od marca 2022 r.

17:17
05.11.2023

Rosja utrzymuje zmniejszenie wydobycia ropy

Do końca roku rosyjskie koncerny naftowe mają wydobywać o 300 tys. baryłek ropy dziennie mniej.

Czytaj więcej

Rosyjski blef naftowy. Kreml straszy wyhamowaniem pomp
16:43
05.11.2023

Walki na kierunku tawrijskim. Rosjanie atakują

Na kierunku tawrijskim w ciągu ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili osiem nalotów i 26 ataków artyleryjskich - przekazał rzecznik walczących w tym rejonie sił ukraińskich Ołeksandr Sztupun. Dodał, że doszło do 42 starć bojowych, a większość z nich miała miejsce w rejonie Marjinki (miasta leżącego w środkowej części obwodu donieckiego).

Według słów Sztupuna, wojska rosyjskie prowadzą działania nie zważając na straty w ludziach.

16:10
05.11.2023

Największe firmy jubilerskie świata nie chcą handlować rosyjskimi diamentami

Handel diamentami zapewniał Kremlowi ponad 4 mld dolarów rocznie.

Czytaj więcej

Dealerzy diamentami w Belgii nie chcą pracować na surowcach z Rosji
15:52
05.11.2023

Psy dla ukraińskich saperów

Dziewięć psów wyszkolonych do poszukiwania ładunków wybuchowych otrzymają ukraińscy saperzy.

Czytaj więcej

Saperzy z Ukrainy otrzymają specjalnie przeszkolone psy
15:20
05.11.2023

Obwód dniepropietrowski. Dwie osoby ranne

Dwaj mężczyźni - 30-latek i 58-latek - zostali ranni po tym, jak wojska rosyjskie ostrzelały teren gminy Myrowe w rejonie nikopolskim (obwód dniepropietrowski) - przekazał szef miejscowej administracji Serhij Łysak. Z jego relacji wynika, że życiu poszkodowanych nie zagraża niebezpieczeństwo.

14:43
05.11.2023

Dworczyk o braku spotkania Dudy z Zełenskim: Przykre zaskoczenie

Nawiązując do podróży prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który we wrześniu, w drodze powrotnej z USA i Kanady zatrzymał się w Lublinie, ale nie spotkał się tam z Andrzejem Dudą, Michał Dworczyk ocenił w rozmowie z Onetem, że było to „przykre zaskoczenie”. - Myślę, że można to było inaczej załatwić - przekonywał.

Czytaj więcej

Michał Dworczyk w sprawie rzezi wołyńskiej: Ukraińcy muszą dojrzeć do tego, żebyśmy ten dramatyczny okres w naszej historii mogli zamknąć
14:03
05.11.2023

Rosjanie zrzucili bombę na szkołę w obwodzie chersońskim

W nocy wojska rosyjskie zaatakowały szkołę w gminie Dariwska w obwodzie chersońskim - poinformowało w mediach społecznościowych Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy. - Wieczorem rosyjskie wojsko zrzuciło na nią kierowaną bombę powietrzną. Ratownicy ugasili ogień, później zawalił się strop – powiedział minister Ihor Kłymenko. Według niego na miejscu od rana pracują śledczy, dokumentując kolejną zbrodnię rosyjskich okupantów. Oprócz szkoły uszkodzonych zostało sześć domów prywatnych. Nie było ofiar.

13:27
05.11.2023

Syn Kadyrowa powołany na szefa sił bezpieczeństwa w Czeczenii. Ma 15 lat

O nominacji dla piętnastolatka poinformował na Telegramie Adam Ałchanow, minister zdrowia Czeczenii. Wcześniej kilku przedstawicieli miejscowych władz pogratulowało Adamowi Kadyrowowi powołania na „ważne stanowisko” w służbie bezpieczeństwa szefa Republiki Czeczeńskiej, ale żaden z nich nie powiedział, o jakim konkretnym stanowisku mowa.

Czytaj więcej

15-letni syn Ramzana Kadyrowa dostał nominację na ważne stanowisko. „Pomimo młodego wieku posiada bogate doświadczenie”
12:53
05.11.2023

Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Awdijiwkę

Rano wojska rosyjskie przypuściły atak rakietowy na Awdijwkę - poinformował Ihor Moroz, szef donieckiej administracji wojskowej. „ Rano doszło do masowego ostrzału artyleryjskiego i ataku rakietowego na Awdijwkę” - napisał na Telegramie, dodając, że w ciągu ostatniej doby w obwodzie zginął jeden cywil - w Gorłówce. Rosjanie uszkodzili też kilka domów mieszkalnych i obiektów infrastruktury. 

12:12
05.11.2023

Rosja straszy nowym okrętem atomowym

Imperator Aleksandr III to siódmy, najnowszy rosyjski strategiczny okręt podwodny projektu 955A Boriej-A.

Czytaj więcej

Rosja przeprowadziła próbę wystrzelenia pocisku międzykontynentalnego z nowego okrętu
11:35
05.11.2023

Pieskow: Stosunki między Rosją a USA są na poziomie zerowym

Stosunki między Rosją a Stanami Zjednoczonymi są na poziomie zerowym, a nawet poniżej zera - powiedział w wywiadzie z państwową telewizją rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. - Ponieważ jednak zarówno Ameryka, jak i my ponosimy w ten czy inny sposób szczególną odpowiedzialność za stabilność globalną i stabilność strategiczną, z czasem będziemy musieli wznowić tę rozmowę - zaznaczył w rozmowie z propagandystą Pawłem Zarubinem.

10:57
05.11.2023

Kadyrow wysłał dwa samoloty z pomocą humanitarną do Strefy Gazy

Dwa samoloty Ił-27 rosyjskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych wystartowały rano z lotniska w Groznym z pomocą humanitarną dla mieszkańców Palestyny. Czeczenia wysłała do Strefy Gazy 62 tony pomocy humanitarnej z artykułami pierwszej potrzeby - napisał w niedzielę na Telegramie czeczeński wódz Ramzan Kadyrow. Według niego ładunek ma zostać dostarczony drogą powietrzną do Egiptu, skąd transportem lądowym zostanie dostarczony mieszkańcom Strefy Gazy.

10:14
05.11.2023

Ukraińcy zniszczyli rosyjski system walki elektronicznej

Siły Obronne Ukrainy zlikwidowały rosyjski system walki radioelektronicznej Pole-21, który ma m. in. zakłócać łączność z dronami - poinformował na Telegramie generał Ołeksandr Tarnawski, dowódca operacyjno-strategicznej grupy „Tawria”. Nie podał jednak szczegółów, dotyczących zdarzenia.

09:38
05.11.2023

Rosjanie ostrzeliwali obwód zaporoski

W ciągu ostatniej doby Rosjanie ostrzeliwali rejon Zaporoża 116 razy - poinformował Jurij Małaszko, szef zaporoskiej administracji wojskowej. Zaatakowanych zostało 19 miast i wsi. 18 budynków mieszkalnych i innych obiektów zostało zniszczonych lub uszkodzonych. Cywile nie odnieśli obrażeń.

09:04
05.11.2023

Ukraińcy zaktualizowali dane o rosyjskich stratach

W ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili na wojnie z Ukrainą niemal tysiąc żołnierzy - wynika z opublikowanych w niedzielę statystyk ukraińskiego Sztabu Generalnego. Zniszczono 8 czołgów i 12 systemów artylerii.

08:26
05.11.2023

Rosja wycofała okręty rakietowe z Morza Czarnego

Nad ranem tylko jeden rosyjski okręt pełnił służbę bojową na Morzu Czarnym - poinformowano w komunikacie ukraińskich Sił Morskich. Na Morzu Azowskim jest z kolei jeden okręt najeźdźców. Żaden z nich nie ma na pokładzie rakiet Kalibr - podkreślono.

07:50
05.11.2023

Ukraińcy zatopili rosyjski mały okręt rakietowy

Mykoła Ołeszczuk, dowódca Sił Powietrznych Ukrainy, potwierdził, że wojsko ukraińskie zatopiło jeden z rosyjskich okrętów rakietowych. Jednostka znajdowała się w stoczni w Kerczu na okupowanym Krymie. „Potwierdzam” - napisał na Telegramie wojskowy, dołączając informację o udanym ataku Ukraińców. Wcześniej, po eksplozjach słyszanych w tym rejonie, Rosjanie przekonywali, że „część fragmentów zestrzelonych rakiet spadła na teren jednego z suchych doków”.

07:17
05.11.2023

Sztab Generalny Ukrainy podsumował sobotnie starcia na froncie

W ciągu dnia na froncie doszło do 82 starć bojowych, Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy dokonały czterech ataków na rosyjskie wojska - poinformował w opublikowanym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

06:45
05.11.2023

Wieczorem Rosjanie trzykrotnie ostrzeliwali okolice Nikopola

Wieczorem wojska rosyjskie trzykrotnie ostrzeliwały okolice Nikopola - poinformował na Telegramie Serhij Łysak, szef dniepropietrowskiej administracji wojskowej. „Wczoraj wieczorem agresor trzykrotnie ostrzelał rejon Nikopola. Wystrzelił kilkanaście pocisków artyleryjskich. (...) Ratownicy badają skutki ataków. Nikt nie został ranny” – napisał.

06:15
04.11.2023

Relacja wideo ukraińskiego Sztabu Generalnego

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w sobotę wieczorem opublikował nagranie relacjonujące w skrócie najważniejsze wydarzenia 619. dnia wojny.

06:05
04.11.2023

Sobotnia relacja

Wydarzenia z soboty można prześledzić w naszej wczorajszej relacji.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 619