Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 05.03.2018 15:58 Publikacja: 05.03.2018 15:58
Nuala Ni Dhomhnaill
Foto: YouTube
Zwyciężczyni jest poetką, eseistką, krytykiem literackim, scenarzystką i autorką książek dla dzieci. Jej twórczość zanurzona jest m. in. w nurcie feministycznym oraz w lokalnej tradycji gaelickiej.
Urodziła się w 1952 r. w Lancashire w Anglii w rodzinie dwujęzycznych Irlandczyków. W wieku pięciu lat zamieszkała z ciotką w wiosce w hrabstwie Kerry w Irlandii, gdzie odnalazła swoje gaelickie korzenie.
W latach 60. poetka studiowała literaturę angielską i irlandzką na University College w Cork. Tam zaangażowała się w środowisko intelektualne zgłębiające tradycję gaelicką.
Później mieszkała z mężem w Holandii i Turcji, gdzie nauczyła się języków francuskiego, niderlandzkiego i tureckiego. Ma czwórkę dzieci. W 1980 r. wróciła z rodziną do Irlandii i zamieszkała na przedmieściach Dublina.
W 1981 r. wydała swój pierwszy tomik wierszy w języku gaelickim pt. „An Dealg Droighin”.
Jak podają organizatorzy nagrody, poezja Nuali Ni Dhomhnaill „czerpie z celtyckiego folkloru i mitologii, łącząc jednak te elementy ze współczesną problematyką, spośród której na pierwszy plan wybijają się takie wątki jak rozpatrywana z perspektywy postkolonialnej relacja między kulturą irlandzką i angielską, a także feministyczna reinterpretacja problematyki kulturalnej i społecznej.”
Nuala Ní Dhomhnaill parokrotnie przyjeżdżała do Polski m. in. była gościem Festiwalu Czesława Miłosza w Krakowie w 2011 r. Jej poezję w Polsce tłumaczy Jerzy Jarniewicz i można je przeczytać m. in. „Sześć poetek irlandzkich” wydanych przez Biuro Literackie w 2012 r.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
W podcaście „Rzecz o książkach” rozmawiamy o książce „Bałtyk. Podróż literacka” Tora Eysteina Øveråsa z jej lite...
Muzea PRL – a jest ich co najmniej kilka – cieszą się sporym powodzeniem, a zwiedzający z zainteresowaniem ogląd...
Karkonosze, szkoła mundurowa, seria tajemniczych zgonów i młoda policjantka Lena Silewicz działająca pod przykry...
W nowym odcinku Rzeczy o Książkach autor „Dygotu”, „Horyzontu” i „Święta ognia” opowiada o powieści, którą właśn...
Niech czytelnik sprawdzi, jaki jest Hemingway Bronisława Zielińskiego, który dzielił z nim wiele doświadczeń, a...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas