Niedawna informacja o ustanowieniu Nagrody Literackiej m. st. Warszawy i wręczeniu jej jeszcze we wrześniu wywołała wiele spekulacji. Faktem jest, że pierwszy raz temat ten pojawił się w mediach w ubiegłym miesiącu, jednak w środowisku książki idea nagrody żyje od kilku lat.
Projekt utworzenia nowej nagrody zaakceptowała pod koniec sierpnia Rada Warszawy. Ma być przyznawana corocznie za wybitne dzieła literackie i działalność wydawniczą. Kandydatów może zgłaszać każdy warszawiak, a przewodniczącym siedmioosobowego jury ma zostać prof. Andrzej Z. Makowiecki. Wręczenie zaplanowano na 19 września, w pierwszym dniu nowej imprezy – Warszawskiego Salonu Książki w Bibliotece Uniwersyteckiej na Powiślu. Wśród kandydatów do nagrody wymienia się Tadeusza Konwickiego, Janusza Głowackiego, Józefa Hena, Marka Nowakowskiego, Julię Hartwig oraz Eustachego Rylskiego.
Niewielki, ale zaskakujący i rodzinny zbiór utworów Tadeusza Różewicza ukazał się nakładem PIW. Nosi tytuł „Dwie strony medalu”, a tematem jest… sport. Wyboru i opracowania tekstów dokonała synowa autora Małgorzata Różewicz, a autorem wprowadzenia jest Jan Różewicz, młodszy syn poety.
Andrzej Wajda rozpoczął zdjęcia do „Tataraku” na podstawie prozy Jarosława Iwaszkiewicza. Film ma się składać z dwóch połączonych w całość części. Pierwsza powstanie na podstawie opowiadania Iwaszkie-wicza, druga – tekstu Olgi Tokarczuk.
Warszawski Sąd Okręgowy utrzymał orzeczenie pierwszej instancji stwierdzające, że spadek po Józefie Mackiewiczu przeszedł na Ninę Karsov-Szechter, właścicielkę londyńskiego wydawnictwa Kontra, która odziedziczyła go po Barbarze Toporskiej, drugiej żonie pisarza. Oznacza to, że córka pisarza Halina Mackiewicz ostatecznie przegrała walkę o prawo do literackiej spuścizny po ojcu.