Listy, rękopisy i zdjęcia pozwalają wniknąć w życie i twórczość jednego z najsłynniejszych pisarzy XX wieku. Przez dziesięciolecia były przechowywane w piwnicach willi Finca Vigia pod Hawaną. Niszczały tam w gorącym i wilgotnym klimacie Karaibów.

W 2002 roku kubańskie Ministerstwo Dziedzictwa Narodowego porozumiało się z nowojorskim Centrum do spraw Badań Społecznych. Za zgodą administracji prezydenta George’a Busha, która podtrzymywała nałożone przed laty na Kubę embargo, doszło do współpracy. W wyniku wspólnych starań do dziś zabezpieczono ponad 3000 dokumentów noblisty. Amerykańscy archiwiści regularnie przybywali do Hawany. Kubańscy eksperci przeszli w USA dodatkowe szkolenia.

Ernest Hemingway był kiedyś symbolem ścisłych amerykańsko-kubańskich relacji. Dziś pomaga przełamać polityczne podziały.

– Polityka nie jest istotna – zapewnia Gladys Rodriguez z Ministerstwa Dziedzictwa Narodowego Kuby. – Pracujemy razem, by zachować spuściznę, która należy do obu narodów.

Do zrobienia pozostało jeszcze bardzo wiele. Na zabezpieczenie czeka 1000 dokumentów. Płyty CD i mikrofilmy z rękopisami są przesyłane do Archiwum Hemingwaya przy Bibliotece Kennedy’ego w Bostonie.