Pierwsza polska księgarnia internetowa rozpoczęła działalność w 1994 roku – była to Nepo.pl. Przez kolejnych 15 lat powstały setki jej naśladowników. Największe z nich to Merlin.pl i Empik.com. Merlin, który ruszył w kwietniu 1999 roku jako mała księgarnia, obsługiwana przez kilka osób, przez dziesięć lat funkcjonowania stał się jednym z najlepiej rozpoznawalnych sklepów internetowych.
Inna jest historia Empiku, którego nazwa kojarzona jest od 1948 roku z salonami sprzedaży prasy i książek. Empik.com pojawił się w Internecie również w 1999 roku, ale kłopoty finansowe ówczesnego właściciela sprawiły, że już po dwóch latach na kolejne cztery zniknął z rynku. Dziś obydwa sklepy powoli przekształcają się w przedsiębiorstwa wielobranżowe, oprócz książek i wydawnictw multimedialnych oferując klientom inne produkty – od kosmetyków po sprzęt sportowy i fotograficzny.
Mniejszych księgarni jest w Internecie mnóstwo. I tych powszechnych, oferujących książki ze wszystkich dziedzin, i tych specjalistycznych. Bez problemu można znaleźć w sieci sklepy oferujące podręczniki i prace naukowe z dziedziny ekonomii, medycyny, pedagogiki albo techniki. Chcesz się nauczyć chińskiego, a może tureckiego? Potrzebne ci są rozmówki indonezyjskie na wypad na Bali? Nie ma problemu. Wystarczy usiąść przed komputerem, wystukać kilka słów, wybrać i zamówić.
Zanim jednak złożysz zamówienie, warto skorzystać z porównywarki cen. Różnice cen książek w poszczególnych sklepach bywają całkiem spore. Dla przykładu: porównałam koszt książki, za którą w „normalnej” księgarni zapłaciłam 49 zł. Oto efekt: od 38,90 do 47,42 pln. Dzięki takiej wyszukiwarce można przejść na stronę internetową sklepu i od razu dokonać korzystnego zakupu. Jest to też istotne dlatego, że musimy się liczyć z kosztami przesyłki – od kilku do kilkunastu złotych. Co prawda większość sklepów wyznacza granicę, od której dostawa jest bezpłatna, ale są to na ogół już znaczące kwoty – 200, a nawet 500 zł. Niektóre księgarnie oferują bezpłatny odbiór osobisty zamówienia, ale tu podstawowe znaczenie ma lokalizacja.