Opinii redaktorów Znaku nie podziela Świat Książki, który opowieść o życiu i twórczości Kapuścińskiego wyda w marcu, w rocznicę jego urodzin. Już teraz można zaryzykować stwierdzenie, że biografia okaże się bestsellerem. Protesty rodziny z pewnością wzmogą zainteresowanie.
Zdaniem biografa, Kapuścińskiemu zdarzało się upiększać fakty
– Inicjatywa napisania tej książki wyszła ode mnie – powiedziała „Rz” Alicja Kapuścińska, wdowa po pisarzu. – Zaproponowałam Arturowi, o którym byłam wówczas dobrego zdania, aby stworzył opowieść o recepcji twórczości Ryszarda na świecie. O tym, jak widzą go w Afryce, Ameryce Południowej czy we Włoszech. Autorowi udostępniłam nie tylko archiwum, ale także bezcenne kontakty, m.in. do hiszpańskiej rodziny królewskiej. Ryszard był bowiem laureatem prestiżowej Nagrody Księcia Asturii. Artur przystał na moją propozycję, skorzystał z pomocy, ale nie wyjaśnił, że pisze zupełnie inną książkę – biografię. Od roku unikał kontaktów ze mną, a teraz słyszę, że w książce, której nie miałam okazji przeczytać, mówi o sprawach osobistych. Czuję, że nadużył mojego zaufania.
W rozmowie z „Rz” Artur Domosławski powiedział, że poinformował Alicję Kapuścińską o charakterze swojej książki.
– Podkreśliłem, że kwestia recepcji dzieła Kapuścińskiego interesuje mnie tylko w kontekście jego biografii – wspomina Domosławski, dziennikarz „Gazety Wyborczej” i specjalista od spraw Ameryki Łacińskiej.
Z zapowiedzi Świata Książki rozesłanych do mediów można się dowiedzieć, że biografia przyniesie „zaskakujące odkrycia”. Dokumentację autor zbierał m.in. w Etiopii, Boliwii i USA.