Na emigracji w USA – ultrakonserwatysta i przeciwnik ruchów kontrkulturowych oskarżający Hollywood o niszczenie tradycyjnych wartości, a „Playboyowi” zarzucający deprawację. Tyrmand miał o wszystkim własne zdanie, choćby w danej chwili niepopularne. Także o Muranowie, który przezwał „ciastkiem z kosza straganiary” i zaliczył do socrealistycznego kiczu.
Organizatorzy Tyrmandiady postanowili pokazać historię tej części Warszawy na kilka sposobów. Grzegorz Sołtysiak wygłosi prelekcję „Filmowy spacer po Muranowie”, w przestrzeni kina będzie się toczyć interaktywna gra „Historia kina polskiego na Muranowie”, odbędzie się spotkanie z zasłużoną dla polskiej mody projektantką Barbarą Hoff – drugą żoną Tyrmanda – i autorem książki o nim Marcinem Kowalczykiem („Tyrmand karnawałowy”).
Oczywiście nie zabraknie filmów. Obejrzymy te, w których „zagrała” architektura Muranowa – „Barierę” Skolimowskiego, „Bez znieczulenia” Wajdy i „Biały” Kieślowskiego.
[i] 3. Festiwal im. Leopolda Tyrmanda „Tyrmandiada”, Muranów, ul. Andersa 1, wstęp wolny, informacje: 22 635 25 29, piątek (18.06) – sobota (19.06), godz. 18, 20, 20.15[/i]