Najciekawsze autorskie książki

Plastyczno-słowne szarady. Zabawy z formą, do których wciągani są czytelnicy. O takich książkach mówi się: autorskie. Powstają w tekściarsko graficznych duetach. Nie podlegają regułom, tworzą je

Publikacja: 20.11.2010 08:08

Listopadowe premiery: „Podręczny NIEporadnik: Rękawiczka”, „Emów...”, „Co krasnale mają w nosie” ora

Listopadowe premiery: „Podręczny NIEporadnik: Rękawiczka”, „Emów...”, „Co krasnale mają w nosie” oraz „Co z ciebie wyrośnie?”

Foto: materiały prasowe

Jeśli opowiadają o krasnoludkach, to nie w stylu „Sierotki Marysi...”. Pokazując najdziwniejsze zawody świata, nie chcą edukować. Na własnych zasadach tworzą pokrętne NIEporadniki lub malarsko ilustrowane rodzinne historie. Ich książki nazywa się autorskimi.

[srodtytul]Przez dziurkę od klucza[/srodtytul]

„Co krasnale mają w nosie...” (wyd. Hokus-Pokus) to czysta w formie grafika, dopełniona odważną edycją tekstu. Debiutująca autorka Dorota Matloch wyobraźnię ma niezwykłą, ale reguły rządzące światem bohaterów podejrzała w realnym świecie. Ilustratorka, świeżo upieczona absolwentka ASP Agata Juszczak, wyostrzyła wizerunki postaci i humor ukryty w tekście. Efekt? Mikołajkowa propozycja raczej dla starszych „krasnali”.

Dizajnerskie pomysły małżeństwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich, zawarte w solidnym tomie „Co z ciebie wyrośnie?” (wyd. Dwie Siostry), docenią odbiorcy, którzy: śledzą karierę autorów, lubią ich styl, traktują książkę jako całościową formę.

W dowcipnie ujętych prezentacjach najdziwniejszych zawodów i najdziwaczniejszcyh zajęć świata tekst pełni funkcję służebną. Trzeba się natrudzić, by odczytać, kim jest np. taksator czy beta tester.

Para żoliborskich grafików swoją karierę zaczęła tuż po studiach, od wydania w 2008 roku „D.O.M.K.U.”. Do dziś książka o niezwykłych projektach architektonicznych przełożona została na sześć języków i wydana w kilkunastu krajach, nawet tak odległych jak Nowa Zelandia. „Co z ciebie wyrośnie?” jest piątym projektem Mizielińskich.

[srodtytul]Powtórka z rozrywki [/srodtytul]

Nieco starsi, metrykalnie, i z tego tytułu zainspirowani PRL-owskim absurdem, „panowie dwaj”, czyli Wojciech Widłak i Paweł Pawlak, stworzyli broszurę śmiechu. Ich seria „Podręczny NIEporadnik” (Czerwony Konik) pięknie się rozwija. Wzorowane na BHP-owskich okólnikach książeczki grają każdym elementem. Od pomysłu, by pokazać, do czego ABSOLUTNIE nie służy np. rękawiczka (po młotku i grzebieniu kolejna bohaterka cyklu). Przez najdrobniejszy detal kolażowych ilustracji i edytorskie smaczki w postaci np. mnóstwa „przybitych” pieczątek i „odręcznych” podpisów, bez których nie mogła się obejść żadna oficjalna zakładowa broszura. Kogo rozśmieszy działalność duetu Kurzawka-Kwas? Do rozpuku, totalnie, z pełną świadomością tła – rówieśników bohaterów.

[srodtytul]Forma z niespodzianką [/srodtytul]

Pełna plastycznych zaskoczeń, malarsko przedstawionych kształtów i nasyconych kolorów jest książka „Emów. Od świtu do świtu” (wyd. Dwie Siostry). Również nie jest adresowana do dziecięcego odbiorcy.

Weronika Naszarkowska-Multanowska, malarka, absolwentka warszawskiej ASP, wybrała się w podróż sentymentalną. Opowiedziała historię swojej rodziny z perspektywy letniskowego domu, zbudowanego w latach 20. ub. wieku na tzw. linii warszawsko-otwockiej.

Drewniany budynek, w swojsko nazwanym stylu świdermajer, przetrwał historyczne burze. W realnym życiu stał się rodzinną przystanią. W książce jest kluczem do przeszłości, symbolem i plastycznym rozwinięciem pomysłów, które autorka od paru lat szkicowała przy codziennych zapiskach.

Graficzną oprawę zapewniła książce oryginalna plastyczka Grażka Lange. – Zależało nam, by powstała nie tylko barwna, ale i ciekawie oprawiona opowieść – mówi autorka. – Piękny „przedmiot”, ukryty w niespodziankowej formie.

Literatura
„James” zrobił karierę na świecie. W rzeczywistości zakatowaliby go na śmierć
Literatura
Silesius, czyli poetycka uczta we Wrocławiu. Gwiazdy to Ewa Lipska i Jacek Podsiadło
Literatura
Jakub Żulczyk z premierą „Kandydata”, Szczepan Twardoch z „Nullem”, czyli nie tylko new adult
Literatura
Epitafium dla CK Monarchii: „Niegdysiejsze śniegi” Gregora von Rezzoriego
Literatura
Percival Everett „dopisał się” do książki Marka Twaina i zdobył Nagrodę Pullitzera