Oś książki stanowi sześć ulic warszawskiego Muranowa: Krochmalna, Leszno, Karmelicka, Nowolipie, Miła, Stawki – dobrane i ułożone w taki sposób, aby pokazać nie tylko historię tych ulic i ich mieszkańców, ale także życie w getcie, jego przeobrażanie, ścieśnianie i ostateczną zagładę.
Autor zabiera czytelników na wędrówki po tych miejscach, wykorzystując różnorodne źródła: świadectwa ofiar spisywane w czasie wojny, wydane po latach wspomnienia, dokumentację niemiecką, żydowską, polską, wycinki z prasy oraz fotografie przedwojenne, wojenne i współczesne. Szczególną wartość mają świadectwa pochodzące ze zbiorów Archiwum Ringelbluma - podziemnego archiwum getta warszawskiego.
Spojrzenia na warszawskie getto
to połączenie autorskiego przewodnika, eseju historycznego i antologii tekstów źródłowych w bogato ilustrowanej szacie graficznej. W książce wykorzystano blisko 150 zdjęć z archiwów fotograficznych z całego świata, m.in.: Żydowskiego Instytutu Historycznego, Instytutu Sztuki PAN, Yad Vashem, Ghetto Fighter's House Museum w Izraelu, Bundesarchiv Koblenz w Niemczech, United States Holocaust Memorial Museum w Nowym Jorku.
Wiele z tych zdjęć jest unikatowych i publikowanych po raz pierwszy. Współczesne, nastrojowe zdjęcia Macieja Jeziorka doskonale wpisują się w formułę książki, pokazując Muranów – swoiste Miejsce-po-getcie, w którym nieliczne ślady zaginionego świata wyłaniają się spośród nowych osiedli i tętniących życiem ulic. Niezwykle cennym uzupełnieniem są specjalnie opracowane przez Pawła E. Weszpińskiego mapy historyczne opisywanych ulic z autorskim komentarzem Jacka Leociaka.