Władysława Pawłowska,
Ucieczka z Sybiru
,
Aktualizacja: 27.10.2012 10:37 Publikacja: 28.10.2012 15:00
Foto: Uważam Rze
Władysława Pawłowska,
Ucieczka z Sybiru
,
Libra PL
Patrzę przez okienko – ludzi wyładowują. Okropne wrażenie – pustka wokół, parę chałup, step, okropna Azja. [...] Pakujemy rzeczy i wysiadamy. Przywieźli nas do niemieckiej kolonii, nędza okropna, wszystkich dali do jednej sali...".
Nieco ponad miesiąc później, 7 czerwca, w pani Władysławie niewiele pozostało początkowego przygnębienia. Przeciwnie, wydaje się całkiem nieźle bawić przy wiejskich zajęciach na stepie. „Najlepiej było, jak pracowałyśmy przy nawozie. [...] Okazuje się, że umiemy to dobrze robić, no ale gdyby mi ktoś powiedział, że umiem dobrze załadować gnój, to bym go wyśmiała. Okazuje się jednak, że ma człowiek wrodzony talent" – zanotowała z lekką ironią.
Cóż, przez wcześniejsze 30 lat życia pani Władysława istotnie z gnojem niewiele miała wspólnego – była żoną polskiego oficera i zasadniczo zajmowała się wychowaniem syna. Czy rzeczywiście tak dobrze bawiła się przy przerzucaniu gnoju? Kto wie, w końcu i na zsyłce do Kazachstanu ludzie musieli znajdować sobie jakieś małe szczęścia. Ot tak, żeby nie zwariować. W przypadku pani Władysławy niekoniecznie jednak o to chodzi – zapiski te pochodzą z listów do bliskich, których po prostu nie chciała martwić. Bo przecież gdyby rzeczywiście odnalazła powołanie jako ładowaczka nawozu pośrodku azjatyckiego bezkresu, nie spakowałaby któregoś dnia tobołka i nie uciekała przez pół świata w stronę Polski. A to właśnie zrobiła.
„Ucieczka z Sybiru" składa się z dwóch części, pasujących do siebie mniej więcej jak pięść do nosa. Druga z nich, listy, kreuje wyidealizowany świat wiejskich uciech. Zsyłka przypomina w nich niemal piknik na zielonej trawce, w którym nędza, spora umieralność i trudny klimat stanowią tylko element azjatyckiego kolorytu. Z tym światem ze sporym impetem zderza się część pierwsza – relacja z karkołomnej ucieczki przez terytorium sowieckiej Rosji, z Liniejewki do Brodów. Pani Władysława i tak miała sporo szczęścia – większą część trasy udało jej się przejechać pociągami, nie marznąc, nie głodując i przemieszczając się dość szybko. Można sobie jednak wyobrazić, jakim podróż taka musiała być koszmarem. Uciekła z miejsca zsyłki i była żoną oficera – schwytania nie przeżyłaby.
I strach przed tym wyziera z co drugiego wersu. Widok czerwonych otoków NKWD-zistów paraliżuje ją, a że są one wszechobecne, cała podróż jest paraliżem permanentnym. Do tego stopnia, że w którymś momencie nie wytrzymuje napięcia i po prostu z pociągu ucieka. A potem są głód, mróz, łachmany i strach jeszcze większy, gdy przemyka się na terenach przygranicznych – pełnych już nie tylko NKWD, ale także czerwonoarmistów, szykujących się właśnie do starcia z Wehrmachtem.
I może właśnie opis klimatu panującego wówczas u Rosjan – klimatu przerażenia – jest najmocniejszym punktem tych wspomnień. Nie mniej w każdym razie niż przedstawione przez autorkę wewnętrzne rozdarcie – pewna jednak wdzięczność dla „cywilizowanych" Niemców za wyzwolenie od sowieckiej „dziczy", ale jednocześnie narastająca do nich nienawiści.
W 1941 r. tak pewnie czuła się większość mieszkańców Kresów. Nie do końca rozumiano, kto tu jest zły, a kto dobry. A chyba nie mieściło się jeszcze w głowach, że dobry nie jest nikt, za to zło jest podwójne.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Uważam Rze
Władysława Pawłowska,
Ucieczka z Sybiru
Środowisko kultury żegna Stanisława Tyma, odbiorcy jego filmów, sztuk, felietonów nie mogą się pogodzić ze śmiercią artysty. Warto przypomnieć jego związki z naszą gazetą.
Całe dakady dla recepcji Franza Kafki zostały stracone – mówi Reiner Stach, autor trzytomowej biografii autora „Procesu”.
W zamkowych Arkadach Kubickiego w czwartek rozpoczęły się Targi Książki Historycznej, organizowane przez Fundację Historia i Kultura.
„Rozdroże kruków" to zapowiadana na 29 listopada nowa część przygód Geralta. Książka, którą wyda SuperNOWA, jest zaskakującym prequelem. Fragment poznali już czytelnicy „Nowej Fantastyki”.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
„Niewygodna” Patrycji Volny, córki „barda Solidarności”, to oskarżenie rzucone słynnemu ojcu, ale i innym mężczyznom z życia modelki, wokalistki, aktorki.
„Ilustrownik. Przewodnik po sztuce malarskiej” Grażyny Bastek jest publikacją unikatową. Daje wiedzę i poczucie, że warto ją zgłębiać.
Cenię historie grozy z morałem, a filmowy horror „Substancja” właśnie taki jest, i nie szkodzi, że przesłanie jest dość oczywiste.
Arabscy najeźdźcy byli zdumieni ogromem Aleksandrii, wspaniałością jej budowli, rozmiarami bram i fortyfikacji. Ujrzeli wyniosłe kolumny i imponujące obeliski, podziwiali katedrę św. Marka i latarnię Faros, która jakby unosiła się na falach
Lekceważący stosunek Geralta do mamony, odziedziczony chyba po Philipie Marlowe, jest nierealistyczny i niestosowny. Wiedźmin to bowiem niesłychanie ryzykowna profesja. Może czas pomyśleć o ubezpieczeniu?
Amerykańscy jurorzy docenili historię polskiego producenta ciężarówek.
Środowisko kultury żegna Stanisława Tyma, odbiorcy jego filmów, sztuk, felietonów nie mogą się pogodzić ze śmiercią artysty. Warto przypomnieć jego związki z naszą gazetą.
„Psy gończe” Joanny Ufnalskiej miały wszystko, aby stać się hitem. Dlaczego tak się nie stało?
Choć nie znamy jego prawdziwej skali, występuje wszędzie i dotyka wszystkich.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas