16.
„Szmaragdowa tablica” Carla Montero (Rebis) znowu podnosi problem złych i dobrych nazistów, między wierszami dopowiadając, że byli to Niemcy. Powtórzmy zatem: ci, którzy służyli w Waffen SS, byli cholernymi zbrodniarzami wojennymi. Wężykiem.
17.
Nasze życie zależy od nas – do tego odkrywczego wniosku dochodzi Katarzyna Grochola w swojej najnowszej książce „Trochę większy poniedziałek” (Wydawnictwo Literackie). Grochola w stałej formie, ani lepszej, ani gorszej. Constans.
18.
„Półgłosem zawołała jego imię. Bez odpowiedzi. Świergot ptaków ucichł na chwilę, lecz potem rozbrzmiał z nową siłą. I nagle ogarnął ją strach, intensywny, pulsujący. Odwróciła się i zaczęła szybko biec, próbowała odnaleźć drogę powrotną, ale nie znajdowała żadnych znajomych miejsc. Czy mijała już tę grupę drzew? Nie pamiętała, żeby widziała wcześniej mrowisko. Znów zawołała jego imię, tym razem głośniej, a w jej głosie pojawiła się panika. Czy on nie odpowiada jej dla żartu? Jest gdzieś blisko, czuła, że ktoś tam jest… Jej strach zaczął się przeradzać w gniew. Posuwa się za daleko. Musiał zauważyć, że teraz woła go na poważnie. Koniec zabawy. Już nie wyobrażała sobie, że jest nastolatką, która biega po lesie szczęśliwa i zakochana. Była niemal pięćdziesięcioletnią kobietą z grubymi nogami. Kobietą, która się boi.
Gdy zauważyła postać przy drzewie, nie od razu dotarło do niej, co widzi. Stanęła jak wryta i wbiła w nią wzrok. Jej mózg jakby się bronił przed przetworzeniem obrazu. Najpierw pomyślała tylko: ‘Wiedziałam, że ktoś tu jest’. A potem, w następnej sekundzie, jej umysł nie mógł się już dłużej bronić przed tym, co spostrzegały oczy. To była młoda kobieta. A stała tak dziwnie blisko drzewa dlatego, że była do niego przywiązana. Stała wyprostowana, tylko głowa opadła jej na pierś. Ubranie zwisało w strzępach i wszędzie było pełno krwi”.
Chcesz wiedzieć, Czytelniku, co było dalej? Naprawdę? No to sięgnij po „Wielbiciela” Charlotte Link (Sonia Draga).
19.
Beata Pawlikowska uważa, że 99 proc. ludzi nosi w sobie fałszywe kody podświadomości. Należy je poznać, zrozumieć i zapisać na nowo. Co, oczywiście, ułatwi lektura „Księgi kodów podświadomości” (G+J).
20.
Bohaterka „Bezdomnej” Katarzyny Michalak (Znak) za sprawą jednej osoby straciła wszystko: rodzinę, dziecko, dom. Sama o sobie myśli już jak o odpadzie nadającym się jedynie na wysypisko śmieci. I oto ta sama osoba wyciąga do niej rękę? Okrutny żart, wyrzuty sumienia, a może zupełnie co innego?
21.
„Dzieciaki świata” Martyna Wojciechowska (National Geographic) napisała m.in. dlatego, że dość miała już czytania swej córce „historii o kolejnej księżniczce, która marzy o księciu na białym koniu i szybkim zamążpójściu”. To równie dobra motywacja jak inne, a może i lepsza.
22.
Książka Marioli Pryzwan „Anna German o sobie” (MG) nie znalazłaby się nigdy na liście bestsellerów, gdyby nie zamieszanie wokół rosyjskiego serialu o naszej piosenkarce (dlaczego sami tego filmu nie zrobiliśmy, zamiast wydawać pieniądze na… – wpisz sobie, Drogi Czytelniku, jakikolwiek tytuł finansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej). Przy okazji rozbłysła gwiazda Joanny Moro z Wilna rodem, odtwórczyni roli Anny German. Paweł Korsun w tygodniku „Sieci” zauważył, że aktorka, od czasu tej serialowej fuchy „jest permanentnie z siebie zadowolona”. Bóg raczy wiedzieć dlaczego, skoro najbliższe jej uszom są – jak dobitnie stwierdza dziennikarz „Sieci” – słonie.
23.
„Nowe fikołki pana Pierdziołki” Jana Grzegorczyka i Tadeusza Zyska (Zysk i S-ka) dyskontują sukces pierwszego tomu „Powtarzanek i śpiewanek”, opowiadając m.in. o losach tytułowego bohatera, który wyprowadził się z Grajdołka i „krótko dosyć żył w Berlinie,/ gdzie armaty rzeźbił w glinie./ Potem zjawił się w Paryżu,/ zajął się sadzeniem ryżu”, by „w końcu stworzyć gdzieś w Meksyku/ szkołę rymu i wierszyków”.
24.
„Pieśń o poranku” Pauliny Simons (Świat Książki) to kolejne kobiece porno. Raczej dla niewiast ubogich duchem, za to wychowanych na „harlequinach”. Powieściowa Larissa ma troje dzieci, a jednak wdaje się w romans z dwudziestolatkiem, odkrywając nieznane sobie pokłady namiętności, dotąd w niej tylko drzemiące. Rzecz udaje głębszą niż jest w istocie, ale ktoś może się nabrać na te, w sumie nużące, opisy łóżkowego baraszkowania.
25.
„Korzenie niebios. Uniwersum. Metro 2033” Tullio Avoledo (Insignis Media) dzieją się w postapokaliptycznych Włoszech, gdzie trwają poszukiwania ostatniego członka kolegium kardynalskiego. Ach ci niepoprawni katolicy… Nawet Apokalipsę przetrzymają.
26.
Kolejna ekranizacja „Wielki ego Gatsby’ego” Francisa Scotta Fitzgeralda (Znak) przypomniała czytelnikom o tej, może przecenionej, ale na pewno zasługującej na uwagę powieści. Zresztą, o czym tu mówić! To już klasyka, której nie znać – wstyd.
27.
Znacie Państwo taki wierszyk? „Płyną Smerfy łódeczkami,/ wymachują majteczkami,/ tego szkoda, tego szkoda/ wyrzucimy tego smroda”. Powiedzmy, że literacko utwór jest niedoskonały, ale czego tu wymagać od podobnej twórczości. „Pan Pierdziołka spadł ze stołka. Powtarzanki i śpiewanki”, wydane przez Zyska i S-kę żerują na naszych resentymentach dotyczących także i takiej działalności artystycznej (?).
28.
„Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata” Aleksandry Mizielińskiej i Daniela Mizielińskiego (Dwie Siostry) – podobno dzieci to lubią, dorośli też i to z całą pewnością.
29.
Na Bar Micwie, opisanej z detalami przez Harlana Cobena w „Zostań przy mnie” (Albatros), bohater uroczystości „pojawił się z dwiema… Ray nie był pewny, jak nazwać towarzyszki chłopaka, ale chyba najlepszym określeniem byłoby ‘ekskluzywne striptizerki’. Dwie superlaski wprowadziły małego Irę do Sali, epatując dekoltami. Ray miał przygotowany aparat, przecisnął się do przodu, kręcąc głową. Ten dzieciak miał 13 lat. Gdyby kobiety o takim wyglądzie tuliły się tak do Raya, kiedy był trzynastolatkiem, miałby erekcję przez tydzień”. Tylko przez tydzień?
30.
W „Ukrytej”, dziesiątym (!) tomie „Domu nocy” Kristin Cast i P.C. Cast (Książnica) „Najwyższa Rada Wampirów poznaje wreszcie prawdziwą naturę Neferet, dzięki czemu Zoey i jej przyjaciele nie są już osamotnieni w konfrontacji z rosnącym w siłę złem”.
—Ranking sporządziła Kamila Bauman Komentarz Krzysztof Masłoń