Dekada dramatopisarzy
W drugim tomie antologii znalazły się utwory dramatopisarzy młodego i średniego pokolenia: Magdy Fertacz, Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, Doroty Masłowskiej, Zyty Rudzkiej, Mariusza Bielińskiego, Krzysztofa Bizia, Marka Pruchniewskiego, Andrzeja Stasiuka, Wojciecha Tomczyka, Michała Walczaka i Przemysława Wojcieszka.
Najstarszy z dramatów prezentowanych w antologii to „Porozmawiajmy o życiu i śmierci" Bizia (2000), najnowszy – „Popiełuszko" Sikorskiej-Miszczuk (2012). Wspólnie tworzą one kanon nowej polskiej dramaturgii, która zaskakuje różnorodnością stylów, poetyk, tematów i światopoglądów. Wybór poprzedza obszerny esej Jacka Kopcińskiego Rodzina na swoim, w którym autor charakteryzuje ostatnią „dekadę dramatopisarzy" i interpretuje teksty prezentowane w antologii.
Duchowe fundamenty
— Na przekór obiegowym opiniom bohaterowie dramatu najnowszego nie są marionetkami zdeterminowanymi przez system społeczny czy ekonomiczny. Kryzysy, w które popadają, klęski, których doświadczają, bunty, które podejmują, przemiany, których dostępują, mają głębszy wymiar, sięgają psychicznych i egzystencjalnych, ale także duchowych fundamentów życia" – napisał Jacek Kopciński we wstępie do drugiego tomu „Trans/formacji".
W spotkaniu, zaplanowanym na 14 kwietnai, wezmą udział autorzy sztuk: Magda Fertacz, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Zyta Rudzka, Marek Pruchniewski, Wojciech Tomczyk. Początek o godz. 19.00 w Instytucie Teatralnym w Warszawie.
W dniu spotkania książki "Trans/formacja. Dramat polski po 1989 roku. Tom I i II" będzie można kupić w promocyjnej cenie 35 złotych.