Aktualizacja: 16.07.2015 07:39 Publikacja: 16.07.2015 07:30
Mike Wellins, "Myśleć animacją"
Foto: materiały prasowe
Mike Wellins podkreśla, że w animacji, podobnie jak w ogóle w kinie najważniejsza jest historia. I to, co chcemy przez nią widzowi powiedzieć. Cała reszta tylko tej historii służy.
Pasjonujący rozdział o tworzeniu opowieści wprowadza czytelnika w arkana sztuki - wydawałoby się - oczywistej. No bo każdy potrafi opowiedzieć o tym, co przydarzyło się jemu, jego rodzinie, przyjaciołom. Albo o tym, co zobaczył na ulicy, o czym przeczytał. Wellins zwraca jednak uwagę, jak różne mogą z tego powstać historie. Uczy rzeczy prostych. Jak dobrać środki narracyjne, jak konstruować fabułę, jak budować postacie wymyślając motywy ich działań czy włączając sceny, które nie posuwając do przodu akcji, jednak określają charakter bohaterów. Przypomina, jaka jest rola scenografii, rekwizytów. Uzmysławia czytelnikowi czym jest struktura opowieści, jej rytm czy punkt widzenia, jaki przyjmuje się w filmie. Podpowiada, jak wprowadzać wątki równoległe, zwroty akcji, suspens. A wreszcie jak wybierać lub łączyć gatunki filmowe. Ta część książki adresowana jest do każdego, kto chce spróbować swoich sił w kinie. Do profesjonalistów, ale też amatorów.
Środowisko kultury żegna Stanisława Tyma, odbiorcy jego filmów, sztuk, felietonów nie mogą się pogodzić ze śmiercią artysty. Warto przypomnieć jego związki z naszą gazetą.
Całe dakady dla recepcji Franza Kafki zostały stracone – mówi Reiner Stach, autor trzytomowej biografii autora „Procesu”.
W zamkowych Arkadach Kubickiego w czwartek rozpoczęły się Targi Książki Historycznej, organizowane przez Fundację Historia i Kultura.
„Rozdroże kruków" to zapowiadana na 29 listopada nowa część przygód Geralta. Książka, którą wyda SuperNOWA, jest zaskakującym prequelem. Fragment poznali już czytelnicy „Nowej Fantastyki”.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
„Niewygodna” Patrycji Volny, córki „barda Solidarności”, to oskarżenie rzucone słynnemu ojcu, ale i innym mężczyznom z życia modelki, wokalistki, aktorki.
O dramatycznej sytuacji w polskim kinie filmowcy rozmawiali na specjalnym spotkaniu antykryzysowym. 17 grudnia dojdzie do rozmów z ministrą kultury Hanną Wróblewską.
11 grudnia Netflix udostępnia pierwsze z szesnastu odcinków serialu „Sto lat samotności” według słynnej powieści Gabriela Garcii Marqueza. Po śmierci pisarza na jej ekranizację zgodzili się synowie pisarza.
Amerykańscy jurorzy docenili historię polskiego producenta ciężarówek.
Środowisko kultury żegna Stanisława Tyma, odbiorcy jego filmów, sztuk, felietonów nie mogą się pogodzić ze śmiercią artysty. Warto przypomnieć jego związki z naszą gazetą.
Dwie nagrody dla twórców duńsko-polskiej „Dziewczyny z igłą” na bardzo politycznej gali
Wnętrze chatki Hagrida, centaury, Akromantule, Dementorzy i Mapa Huncwotów – to tylko niektóre atrakcje wystawy, którą w 2025 będą mogli odwiedzić w Polsce fani Harry'ego Pottera, magii i czarodziejskiej gry Quidditcha.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
„Psy gończe” Joanny Ufnalskiej miały wszystko, aby stać się hitem. Dlaczego tak się nie stało?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas