Książka, która przerazi Europejczyków, zdobyła Booker Prize

Książka “Prophet Song” Paula Lyncha o tym, jak Irlandia staje się faszystowską tyranią, zdobyła prestiżową Booker Prize 2023. To piąty irlandzki autor z tą nagrodą.

Publikacja: 27.11.2023 10:45

Paul Lynch

Paul Lynch

Foto: AFP

Kariera 46-letniego pisarza jest błyskawiczna. Po debiucie „Red Sky in Morning” w 2013 r. został okrzyknięty nadzieją irlandzkiej literatury. Potem wydał “The Black Snow” (2014), “Grace” (2017), “Beyond the Sea” (2019). Najnowsza, nagrodzona książka z 2023 to portret kraju i zwykłej rodziny na krawędzi katastrofy.

Czytaj więcej

Booker Prize 2023. Jest lista nominowanych

Paul Lynch o porwaniu związkowca

Pewnego wieczoru w Dublinie, Eilish Stack, matka czwórki dzieci, która jest naukowcem, otwiera drzwi wejściowe domu i zastaje na progu dwóch funkcjonariuszy nowo utworzonej irlandzkiej tajnej policji, żądającej rozmowy z mężem działaczem związkowym, który zostaje porwany przez siły bezpieczeństwa.

Dawny świat się rozpada. Irlandia jest w uścisku rządu, który zmierza w stronę tyranii. Eilish zostaje wplątana w koszmarną logikę upadającego społeczeństwa – atakowana przez nieprzewidywalne siły, nad którymi nie ma kontroli, i zmuszona zrobić wszystko, co konieczne, aby utrzymać rodzinę razem.

Esi Edugyan, przewodnicząca kapituły nagrody, której decyzja nie była oczywista, powiedziała:

„Od pierwszego pukania do drzwi „Prophet Song” wytrąca nas z samozadowolenia i śledzimy przerażającą sytuację kobiety chcącej chronić swoją rodzinę w Irlandii pogrążającej się w totalitaryzmie. Od początku czuliśmy się niepewnie, pogrążeni i prześladowani w klaustrofobicznym świecie skonstruowanym przez Lyncha. Nie cofa się przed niczym, przedstawia rzeczywistość przemocy ze strony państwa, nie dając łatwych pocieszeń. Lynch dokonuje też wyczynów językowych, które są oszałamiające. Ma serce poety, wykorzystując powtórzenia i powtarzające się motywy, aby stworzyć emocjonujące doświadczenie czytelnicze. To triumf emocjonalnego opowiadania historii, orzeźwiającego i odważnego. Z wielką wyrazistością „Prophet Song” oddaje społeczne i polityczne niepokoje naszej obecnej chwili. Czytelnicy uznają to za wstrząsające i prawdziwe doznanie, szybko nie zapomną zawartych w książce ostrzeżeń”.

Czytaj więcej

Olga Tokarczuk z nagrodą Man Booker Prize

Mistrzowie Lyncha

Paul Lynch o swojej książce powiedział:

„Próbowałem zajrzeć w kulisy współczesnego chaosu. To niepokoje w zachodnich demokracjach. Problem Syrii, implozja całego narodu, skala kryzysu uchodźczego i obojętność Zachodu. Książka jest próbą radykalnej empatii. Aby lepiej coś zrozumieć, musimy najpierw doświadczyć problemu na własnej skórze. Starałem się pogłębić dystopijność, nadając jej wysoki stopień realizmu. Chciałam pogłębić immersję czytelnika do tego stopnia, aby pod koniec książki nie tylko wiedział, ale i na własnej skórze odczuł problem”.

„Jest wielu wybitnych pisarzy, których wzrok bez wysiłku wędruje w nieskończoność – wśród nich Woolf, Kafka, Borges i Lispector. Dla mnie jednak Melville, Dostojewski, Conrad, Faulkner i McCarthy są ważniejsi. Twórczości takich pisarzy można lepiej określić mianem realizmu kosmicznego. Definiuje ich bowiem kosmiczne oko, zdolność patrzenia z góry na ludzką kondycję w całej jej agonii, zamęcie i wielkich gestach. Ich spojrzenie sięga do najdalszych zakątków rzeczywistości. Tajemnice świata pozostają głębokie, ale kosmiczny pisarz postępuje naprzód, aby być ich interpretatorem” – napisał w swoich mistrzach Lynch.

Kariera 46-letniego pisarza jest błyskawiczna. Po debiucie „Red Sky in Morning” w 2013 r. został okrzyknięty nadzieją irlandzkiej literatury. Potem wydał “The Black Snow” (2014), “Grace” (2017), “Beyond the Sea” (2019). Najnowsza, nagrodzona książka z 2023 to portret kraju i zwykłej rodziny na krawędzi katastrofy.

Paul Lynch o porwaniu związkowca

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Literatura
Co czytają Polacy, poza kryminałami, że gwałtownie wzrosło czytelnictwo
Literatura
Rekomendacje filmowe: Intymne spotkania z twórcami kina
Literatura
Czesław Miłosz z przedmową Olgi Tokarczuk. Nowa edycja dzieł noblisty
Literatura
Nie żyje Leszek Bugajski, publicysta i krytyk literacki
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Literatura
Ernest Bryll: zapomniany romantyk i Polak stojący w kolejce