Jonathan Littell, autor „Łaskawych”, w Polsce

Jonathan Littell dołącza do grona prelegentów Igrzysk Wolności 2023 w Łodzi, które odbędą się w dniach 17-19 sierpnia w EC1.

Publikacja: 21.08.2023 12:27

Jonathan Littell, autor „Łaskawych”, w Polsce

Foto: Francesca Mantovani – éditions Gallimard

Francuski pisarz amerykańskiego pochodzenia, autor m. in. „Łaskawych” – jednej z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych powieści XXI wieku - przyjedzie do Łodzi już pierwszego dnia Igrzysk (15 września 2023). Spotkanie z nim odbędzie się podczas Gali Otwarcia forum.

"Łaskawe": Opowieść o uległości wobec zła

Powieść „Łaskawe”, laureatka Nagrody Goncourtów, jest uważana za jedną z najważniejszych książek XXI w., zaś wobec agresji Rosji na Ukrainę, pojawienia się raszyzmu, inspirowanego nazizmem, powrotu bestialstwa, gwałtów i ataków na ludność cywilną – jest może nawet najważniejszą.

Czytaj więcej

"Łaskawe" w Katowicach. Historia zagłady w Ukrainie

Na 700 stronach napisanych z epickim rozmachem Jonathan Littell ukazał losy Maksymiliana Auego, niemieckiego homoseksualisty, który przyłapany in flagranti stał się narzędziem hitlerowców, choć już wcześniej był w partii nazistowskiej. Również dziś, w Polsce, na Węgrzech, w Rosji, wiele jest przykładów osób, które bojąc się ujawnienia tajemnic z przeszłości, współpracy z poprzednim system lub seksualnej tożsamości, godzą się na nadgorliwą służbę politykom – nawet kosztem własnego środowiska, dbając wyłącznie o egoistycznie pojęty interes.

W powieści historia Auego stała się też kluczem do pokazania fatalnej w skutkach bezwolności i uległości Niemców wobec Hitlera. Littell sportretował rzezie Żydów w Ukrainie, przymiarki do Holokaustu na Kaukazie, gdzie również szukano Żydów; a także katastrofę Niemców w Stalingradzie i upadek III Rzeszy, poprzedzony obroną Berlina. Najbardziej wstrząsające obrazy – jak ucieczka wszy ze stygnącego ciała Niemca w gruzach stalingradzkiego teatru czy oficer zbierający do wiadra krew z urwanej nogi i chłepczący ją, by przedłużyć życie chociaż o chwilę – zapadają w pamięć na całe życie. Littell z ogromną starannością wydobywa na widok publiczny małość człowieka, który przyjął barwy ochronne, by przeżyć wojnę, a po jej zakończeniu prowadził mieszczańską egzystencję właściciela fabryki koronek. Jak sam podkreślał, nigdy nie czuł się ani winny, ani odpowiedzialny. Tak jak wielu dzisiejszych Rosjan.

W imprezach w czasie tegorocznych Igrzysk Wolności wezmą udział Anne Applebaum, Oksana Zabużko, Ewa Ewart, Mikołaj Grynberg, Katarzyna Kasia, Marcin Meller, Andrzej Chyra, Marta Frej, Stefan Chwin, Misia Furtak, Jakub Skrzywanek

Warto przypomnieć, że pisarz sportretował czołowych nazistów. To Heinrich Himmler, Odilo Globocnik, Adolf Eichmann czy Rudolf Höss. Przede wszystkim zaś Hans Frank, szef Generalnego Gubernatorstwa, kierujący nim z Wawelu i kreujący się na nowego króla Polski pod rządami hitlerowców.

Littell jest też autorem reportaży z Czeczeni i Syrii, a także mniej udanej powieści „Stara historia. Nowa wersja” (2019).

Igrzyska Wolności w łodzi pod hasłem "Punkt zwrotny"

Tegoroczna, dziesiąta edycja Igrzysk Wolności odbędzie się pod hasłem „Punkt zwrotny”. Organizator, czyli Fundacja Liberté!, rozumie ją w następujący sposób: historia nie jest zdeterminowana, tworzymy ją my, naszym zbiorowym wysiłkiem i indywidualnymi wyborami. Pada więc zasadnicze pytanie: jaką ścieżką pójdziemy, bierności i porażki czy odwagi i zwycięstwa? W tle jest oczywiście agresja Rosji na Ukrainę, szalejące ceny energii, wysoka inflacja, nadciągający kryzys ekonomiczny i klimatyczny, tempo zmian technologicznych czy fala populizmów.

Ludzie kultury, eksperci, organizacje pozarządowe postarają się znaleźć odpowiedzi na pytanie, jak żyć w naszych czasach.

W imprezach wezmą też udział Anne Applebaum, Oksana Zabużko, Ewa Ewart, Mikołaj Grynberg, Katarzyna Kasia, Marcin Meller, Andrzej Chyra, Marta Frej, Stefan Chwin, Misia Furtak, Jakub Skrzywanek.

Francuski pisarz amerykańskiego pochodzenia, autor m. in. „Łaskawych” – jednej z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych powieści XXI wieku - przyjedzie do Łodzi już pierwszego dnia Igrzysk (15 września 2023). Spotkanie z nim odbędzie się podczas Gali Otwarcia forum.

"Łaskawe": Opowieść o uległości wobec zła

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Literatura
Dzień Książki. Autobiografia Nawalnego, nowe powieści Twardocha i Krajewskiego
Literatura
Co czytają Polacy, poza kryminałami, że gwałtownie wzrosło czytelnictwo
Literatura
Rekomendacje filmowe: Intymne spotkania z twórcami kina
Literatura
Czesław Miłosz z przedmową Olgi Tokarczuk. Nowa edycja dzieł noblisty
Literatura
Nie żyje Leszek Bugajski, publicysta i krytyk literacki