Tomasz Różycki (rocznik 1970) jest poetą, eseistą, prozaikiem i tłumaczem. Ma w dorobku kilkanaście książek tłumaczonych na wiele języków. Najbardziej znana z nich dotychczas to poemat „Dwanaście stacji”, za który otrzymał Nagrodę im. Kościelskich.
Wiersze zawarte w tomie „Ręka pszczelarza”" (Wydawnictwo Znak) Tomasz Różycki pisał w czasie w czasie pandemii, gdy i przebywał w Berlinie. W tych utworach poeta wędruje po mieście i w głąb siebie.
Tomasz Różycki z nagrodą im. Szymborskiej
- Pisze o sobie, a jednak pisze o otaczającym świecie tu i teraz. Jest to świat pandemii i zarazy, ale również czas uchodźców oraz bezdomnych. Posługuje się i wyobraźnią, i wiedzą. Kieruje się wrażliwością oraz intuicją, ale także głęboką wiarą w sens racjonalnego poznania. Tyle tylko, że niekiedy nie wie, nie jest pewny i wówczas nie kryje tego, przyznaje się, że nie wie. Zadaje sobie pytania. Nie tylko sobie, bo przecież także innym. Bywa, że udziela odpowiedzi – powiedział poeta Janusz Drzewucki w laudacji nagrody wygłoszonej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Czytaj więcej
Czytanie „Empuzjonu” i inspirowany nim spacer po Sokołowsku, retrospektywa Jerzego Skolimowskiego, koncerty Nosowskiej, Kazika, Voo Voo, łącznie 130 wydarzeń z 200 gośćmi złoży się na Festiwal Góry Literatury (7-16 lipca).
Do 11. edycji Nagrody im. Szymborskiej za najlepszy tom wierszy ubiegłego roku do nagrody byli nominowani także Maciej Bobula za tom pt. „Pustko" (wydawnictwo Warstwy), Stanisław Kalina Jaglarz za „gościć sójki" (Biblioteka Śląska), Kamila Janiak za tom „miłość" (wydawnictwo WBPiCAK), Jadwiga Malina za książkę „Teoria powtórzeń" (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich). Wybrano ich z 255 zgłoszeń.