Zmarła Dubravka Ugresić, słynna chorwacka pisarka i eseistka

Jeden z wielkich głosów literatury chorwackiej, Dubravka Ugresić, tłumaczona i nagradzana za granicą, znana z krytyki nienawiści etnicznej i nacjonalizmu, zmarła dzisiaj w Amsterdamie w wieku 73 lat.

Publikacja: 17.03.2023 22:24

Dubravka Ugresić

Dubravka Ugresić

Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution 3.0 Unported license.

amk

„Ze smutkiem informujemy, że zmarła Dubravka Ugresić. Zmarła dzisiaj, 17 marca 2023 r. w Amsterdamie, blisko swoich przyjaciół i rodziny” – poinformował Zagreb Multimedia Institute.

Urodzona w 1949 roku w Kutinie  Dubravka Ugresić studiowała literaturę porównawczą i język rosyjski na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu , po czym przez prawie 20 lat pracowała na tym samym wydziale w Instytucie Teorii Literatury.

Była silnie antynacjonalistyczna i albo identyfikowała się jako Jugosłowianka, albo opierała się jakiejkolwiek etykiecie. Przed opuszczeniem kraju była szeroko krytykowana przez nacjonalistyczne media i niektóre osoby publiczne, które opisywały ją jako „antypatriotkę”, „zdrajczynię”.

„Gdyby Jugosławia nie rozpadła się w szwach, gdyby banda brutalnych zbirów, wybrana przez demokratyczną większość, nie przejęła władzy, nie wylądowałabym w Amsterdamie” – napisała kiedyś.

Ugresić, uznawana za jedną z najwybitniejszych europejskich eseistek,  opuściła Chorwację w 1993 roku z powodów politycznych, po skandalu wywołanym publikacją tekstu „Czarownice z Rio” w tygodniku Globus – „czarownice”, o których mowa, odnosiły się do niej i innych feministek potępionych w Chorwacji za ich poglądy antywojenne.

Po wyjeździe z Chorwacji mieszkała w Stanach Zjednoczonych i w Holandii. Na emigracji powstała duża część jej twórczości, która została przetłumaczona na dwadzieścia języków. Pisarka była laureatką wielu prestiżowych międzynarodowych nagród m.in. Neustadt w USA, Austriackiej Nagrody Literatury Europejskiej, Nagrody im. Heinricha Manna w Niemczech. Była także finalistką prestiżowej Man Booker International Prize w 2009 roku.

Po otrzymaniu nagrody za najlepszą powieść w Chorwacji w 2018 roku – pierwszej od wyjazdu w 1993 roku – w jednym z wywiadów nawoływała do większej wielokulturowości.

Polski czytelnik zna jej twórczość z "Forsowania powieści rzeki", tomu felietonów "Czytanie wzbronione", powieści „Muzeum bezwarunkowej kapitulacji”, „Stefcia Ćwiek w szponach życia (patchwork story)"  czy „Ministerstwo bólu”, z esejów, w których opisywała najważniejsze wydarzenia w Europie drugiej połowy XX wieku, jak upadek muru berlińskiego czy krwawą wojnę i rozpad Jugosławii.

Od 2021 roku wymieniana była jako kandydatka do literackiego Nobla.

Literatura
Podcast „Rzecz o książkach”: Kinga Wyrzykowska o „Porządnych ludziach”
Literatura
„Żądło” Murraya: prawdziwa Irlandia z Polakiem mechanikiem, czarnym charakterem
Literatura
Podcast „Rzecz o książkach”: Mateusz Grzeszczuk o „Światach lękowych” i nie tylko
Literatura
Zmarły Mario Vargas Llosa był piewcą wolności. Putina nazywał krwawym dyktatorem
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Literatura
Zmarł laureat Nagrody Nobla Mario Vargas Llosa
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne