– Chcielibyśmy przeżyć wspaniałe chwile z literaturą oraz z udziałem międzynarodowych gwiazd sceny literackiej – mówi szef tej imprezy, Thomas Hummel. – Zależy nam jednak szczególnie na wspieraniu dialogu między Niemcami i Polską, dlatego tak ważne jest w tegorocznym programie to, co służy tej idei.
Najważniejszym wydarzeniem będzie zatem zaplanowany na 7 kwietnia dialog polsko–niemiecki „Literatura w czasach bieżących wyzwań politycznych". Zaproszenie do udziału w nim przyjęli niemiecka konsul generalna w Gdańsku Cornelia Pieper, publicysta Adam Krzemiński i pisarz Stefan Chwin, który przeczyta także fragmenty wydanego niedawno w Niemczech „Deutsches Tagebuch".
Są to przetłumaczone na niemiecki fragmenty jego dzienników, które publikował w Polsce w poprzedniej dekadzie.
Na miejsce dialogu polsko-niemieckiego wybrano Hotel Baltic w Zinnowitz. Dla Polaków chętnych do wzięcia w nim udziału organizatorzy gwarantują bezpłatny przejazd autobusem spod Domu Kultury w Świnoujściu. Spotkanie będzie tłumaczone na język polski.
Jedna z imprez tegorocznych Dni odbędzie się w Świnoujściu. To zaplanowany na 8 kwietnia w Liceum Ogólnokształcącym im. Mieszka I odczyt autorski Błażeja Dzikowskiego, który przeczyta także fragmenty tłumaczonej na niemiecki swojej książki „Brokat w oku". Tę opowieść o Polsce lat 90., o odrodzeniu się faszyzmu i piramidach finansowych wydało w 2006 r. Przedsiębiorstwo „Rzeczpospolita".