- To targi, w których dotychczas nie uczestniczyliśmy, a od razu jedziemy tam w charakterze gościa honorowego. – podkreśla Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki.

Pawilon polski o powierzchni ponad 400 m2, zaprojektowany przez dr Annę Skołożyńską-Ciecierę z ASC Studio, nawiązuje w wystroju do polskiego folkloru i w elementach graficznych odwołuje się do przetworzonych tradycyjnych wzorów ludowych, m.in. kurpiowskich i łowickich. W pawilonie znajdzie się wystawa książek, punkt informacyjny, scena spotkań autorskich, strefa czytelnicza, strefy tematyczne (m.in. poświęcona komiksowi) i biznesowa dla wydawców.

A także grafiki, przybliżające historie polskiej literatury w 24 książkach oraz przedstawiające polskich laureatów literackiej Nagrody Nobla.

W pawilonie wystawiać się będą polscy wydawcy, agenci literaccy oraz instytucje kultury, m.in. Biblioteka Narodowa, PIW, Powergraph, Foksal, Andrew Nurnberg Associates, Manuscriptum, Dwie Siostry, Nasza Księgarnia oraz KaBooks.

Promować będziemy książki, które ukażą się niebawem lub ukazały się w ostatnich latach w przekładzie na język chiński i na język angielski: powieści, zbiory opowiadań, eseje, reportaże, poezję oraz literaturę dla dzieci i młodzieży. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Targi trwają sześć dni, od 31 stycznia do 5 lutego. Najważniejszym punktem prezentacji będą spotkania autorskie z twórcami już dobrze znanymi na Tajwanie, jak Andrzej Sapkowski, czy Witold Szabłowski. Jak również z Rafałem Kosikiem – autorem popularnych książek fantastycznych dla dzieci i dorosłych, poetką Marzanną Bogumiła Kielar, autorem scenariuszy komiksowych Bartoszem Sztyborem (m.in. do „Wiedźmina” Andrzeja Sapkowskiego) oraz ilustratorami Marianną Oklejak i Piotrem Sochą. „Książka o śmieciach” Stanisław Łubieński będzie miała na targach swoją premierę.

- Nasz projekt jest urozmaicony, wieloaspektowy, współpracujemy także z wydawcami lokanymi – mówi Agnieszka Urbanowska, kierowniczka Działu Zagranicznego Instytutu Książki i dodaje, że obok spotkań autorskich obejmuje też m.in. warsztaty ilustratorskie i panele dyskusyjne z udziałem zagranicznych autorów.

Program towarzyszący przygotował Instytut Adama Mickiewicza. Barbara Schabowska, dyrektor IAM, podczas dzisiejszej konferencji prasowej zapowiedziała otwarcie w Tajpej wystawy poświęconej polskiej ilustracji dziecięcej – „Kapitanowie polskiej ilustracji”, która wcześniej była prezentowana na Targach Książki we Frankfurcie. - Złoty wiek polskiej ilustracji dziecięcej, czyli lata 70. i 80. XX wieku są szczególnym przedmiotem zainteresowania autora tej wystawy prof. Jacka Friedricha. Ekspozycji towarzyszy album - wizualny esej, będący podróżą przez różne techniki animacji oraz opowieścią o polskich postaciach sztuki. A myśląc o szczególnej dziś roli Polski jako ambasadora sprawy ukraińskiej zaprosimy publiczność na koncert polsko-ukraińskiego zespołu Dagadana. – mówiła.

Podczas ostatniej edycji przed pandemią - w 2019 roku TIBE odwiedziło 580 tys. zwiedzających, a na 1859 stanowiskach zaprezentowało się 735 wystawców z 52 krajów. Dotychczas rolę gościa honorowego pełniły m.in. Francja, Węgry, Izrael i Korea Południowa.