Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 15.12.2024 14:18 Publikacja: 23.06.2022 17:58
Gabriel Krauze nominowany do Bookera to gość Big Booka
Foto: Materiały Prasowe
Obydwa wydarzenia miały inaugurację dokładnie dziesięć lat temu w 2013 roku. Pierwsze z nich to Big Book Festiwal, drugie to Imieniny Jana Kochanowskiego. Jedna impreza bardziej ludowa na wielkomiejski sposób – na prawym brzegu Wisły, na praskich Szmulkach. Druga raczej elegancka, jak to przy imieninach klasyka, aczkolwiek plenerowo, w Ogrodzie Krasińskich pomiędzy Muranowem a Starym Miastem.
O randze każdej imprezy świadczą nazwiska gości. A na Big Booka przyjeżdżali najwięksi współcześni autorzy z całego świata, choćby Swietłana Aleksijewicz, Władimir Sorokin, Karl Ove Knausgård, Zadie Smith czy Dawid Grossman. W tym roku na Wielką Książkę zawita m.in. Hari Kunzru, świetny brytyjski pisarz, intelektualista uważnie śledzący przemiany polityczno-społeczne. Właśnie ukazała się po polsku jego nowa powieść „Czerwona pigułka” (wyd. Rebis).
Środowisko kultury żegna Stanisława Tyma, odbiorcy jego filmów, sztuk, felietonów nie mogą się pogodzić ze śmiercią artysty. Warto przypomnieć jego związki z naszą gazetą.
Całe dakady dla recepcji Franza Kafki zostały stracone – mówi Reiner Stach, autor trzytomowej biografii autora „Procesu”.
W zamkowych Arkadach Kubickiego w czwartek rozpoczęły się Targi Książki Historycznej, organizowane przez Fundację Historia i Kultura.
„Rozdroże kruków" to zapowiadana na 29 listopada nowa część przygód Geralta. Książka, którą wyda SuperNOWA, jest zaskakującym prequelem. Fragment poznali już czytelnicy „Nowej Fantastyki”.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
„Niewygodna” Patrycji Volny, córki „barda Solidarności”, to oskarżenie rzucone słynnemu ojcu, ale i innym mężczyznom z życia modelki, wokalistki, aktorki.
„Ilustrownik. Przewodnik po sztuce malarskiej” Grażyny Bastek jest publikacją unikatową. Daje wiedzę i poczucie, że warto ją zgłębiać.
Cenię historie grozy z morałem, a filmowy horror „Substancja” właśnie taki jest, i nie szkodzi, że przesłanie jest dość oczywiste.
Arabscy najeźdźcy byli zdumieni ogromem Aleksandrii, wspaniałością jej budowli, rozmiarami bram i fortyfikacji. Ujrzeli wyniosłe kolumny i imponujące obeliski, podziwiali katedrę św. Marka i latarnię Faros, która jakby unosiła się na falach
Lekceważący stosunek Geralta do mamony, odziedziczony chyba po Philipie Marlowe, jest nierealistyczny i niestosowny. Wiedźmin to bowiem niesłychanie ryzykowna profesja. Może czas pomyśleć o ubezpieczeniu?
Amerykańscy jurorzy docenili historię polskiego producenta ciężarówek.
Środowisko kultury żegna Stanisława Tyma, odbiorcy jego filmów, sztuk, felietonów nie mogą się pogodzić ze śmiercią artysty. Warto przypomnieć jego związki z naszą gazetą.
„Psy gończe” Joanny Ufnalskiej miały wszystko, aby stać się hitem. Dlaczego tak się nie stało?
Choć nie znamy jego prawdziwej skali, występuje wszędzie i dotyka wszystkich.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas