Biblioteka „Kultury" stworzona przez Jerzego Giedroycia i jego Instytut Literacki w Paryżu wystartowała w 1953 roku. Wśród pierwszych tytułów były m.in. „Trans-Atlantyk" Gombrowicza, „1984" Orwella i „Zniewolony umysł" Miłosza. Takie dzieła od razu wyznaczyły wysoki poziom całej serii wydawniczej.
Krakowska wystawa – „Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek Biblioteki »Kultury«" – uświadamia znaczenie dziedzictwa Giedroycia i jego Instytutu. Dziś, gdy wiele tych książek dostępnych jest u nas na co dzień, nie pamiętamy, czym była ta Biblioteka. Nie obowiązywały w niej nakazy cenzora, decydował jedynie wysoki poziom dzieła.
W Bibliotece „Kultury" wydawano pisarzy zza żelaznej kurtyny oraz zachodnich. Były to książki historyczne, politologiczne czy socjologiczne. Prestiżu dodawała jednak literatura piękna, eseje i dzienniki.
Wystawa prezentuje dorobek Jerzego Giedroycia w układzie chronologiczno-problemowym. Wykorzystuje materiał głównie z archiwum Instytutu Literackiego, w wielu przypadkach pokazywany jest on po raz pierwszy publicznie.
Wystawa jest czynna do 30 października.