7 Carlos Ruiz Zafón „Cień wiatru”. Tłum. Beata Fabjańska-Potapczuk, Carlos Marrodán Casas (Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA)
Niezwykłe powodzenie powieść zawdzięcza docenianemu już przez praktyków marketingowi szeptanemu zwanemu famą. I stwierdzę po raz kolejny – zazdroszczę tym, którzy jeszcze książki nie przeczytali.
8 Robin Cook „Czynnik krytyczny”. Tłum. Paweł Korombel (Rebis)
Kolejny thriller medyczny jednego z najlepszych jego twórców. Tym razem pisarz w nieco słabszej formie.
9 Jean-Dominique Bauby „Skafander i motyl”. Tłum. Krzysztof Rutkowski (słowo/obraz terytoria)
Poprzednie wydanie tej książki przeszło w Polsce jakby niezauważone. Teraz w jej promocji pomaga dobry film. Zamożny francuski wydawca korzystający z uroków życia doznał wylewu i został więźniem swojego sparaliżowanego ciała. Widział i słyszał, lecz do kontaktu ze światem mógł wykorzystywać tylko ruchy powieki. I dzięki temu drobnemu ruchowi motyla podyktował książkę o tragicznym uwięzieniu w ciele.
10 Orhan Pamuk „Nowe życie”. Tłum. Anna Polat (Wydawnictwo Literackie)
Tę powieść Pamuk napisał, kiedy był jeszcze studentem. Nie czuć jeszcze mistrzowskiego pióra, ale już widać wszystkie znane główne tematy twórczości. To dzieło opowiada o tureckiej prowincji, tradycyjnej, ale nastawionej już częściowo na Zachód. Pamuk potrafi uwodzić.
1 Jan T. Gross „Strach. Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie. Historia moralnej zapaści” (Wydawnictwo Znak)
Ten tom o prowokującym tytule miał wywołać w Polsce publiczną debatę. I ją wywołał. Jest ona niezwykle ważna, ale chyba jednak wtórna w stosunku do debaty na temat „Sąsiadów”. Byłem zwolennikiem wydania „Strachu...”, bronię także prawa autora do takiego przedstawiania powojennych relacji polsko-żydowskich.
2 Władysław Bartoszewski, Michał Komar „...mimo wszystko – wywiadu rzeki księga druga” (Świat Książki)
Czytelnicy stęsknili się za drugą częścią długiej rozmowy z Bartoszewskim, gdyż błyskawicznie znalazła się ona bardzo wysoko we wszystkich zestawieniach. Profesor jest znakomitym gawędziarzem o genialnej pamięci, a i życie miał bardzo ciekawe. Zaczynam znowu wierzyć w polskiego czytelnika.
3 „Cena władzy. Janusz Kaczmarek w rozmowie z Markiem Balawajdrem i Romanem Osicą” (Prószyński i S-ka)
Rozmowa z byłym członkiem poprzedniego rządu pokazuje kulisy wielkiej, zdawałoby się, polityki, która z bliska okazuje się obrzydliwa. Treść tej książki jest naszym wspólnym wielkim wstydem.
4 Elizabeth Gilbert „Jedz, módl się, kochaj” (Rebis)
Wielki bestseller w USA. Ponad 2,5 miliona zakupionych egzemplarzy, a prawa sprzedano do 36 krajów. Autorka pokazuje, jak podnieść się po życiowej klęsce i twórczo przebudować swoją egzystencję.
5 Paweł Jasienica „Rozważania o wojnie domowej” (Prószyński i S-ka)
Wnikliwa analiza mitu Wielkiej Rewolucji Francuskiej i tragicznego powstania w Wandei. Jak zwykle u Jasienicy historyczna analiza staje się punktem wyjścia do poszukiwania społecznych uniwersaliów.
6 Wojciech Cejrowski „Gringo wśród dzikich plemion” (Zysk i S-ka Wydawnictwo)
Od wielu miesięcy wysoko.
7 Paulho Coelho „Życie. Myśli zebrane” (Świat Książki)
Nawet skrótowo opisany sens życia jest lepszy niż całkowity brak refleksji. Coelho daje proste formuły, ale skądinąd wiemy, że życie jest skomplikowane.
8 Ryszard Kapuściński „Dałem głos ubogim. Rozmowy z młodzieżą”(Wydawnictwo Znak)
Zapis ostatniego spotkania pisarza z uczniami i studentami włoskiego miasta Bolzano. A niedawno minęła pierwsza rocznica jego śmierci.
9 Jeremy Clarkson „Motoświat” (Insignis)
Nieco szalony dziennikarz angielski pisze o swoich technologicznych pasjach. Z niezwykłym temperamentem.
10 Jadwiga Staniszkis „Ja. Próba rekonstrukcji” (Prószyński i S-ka)
Odważna próba autoanalizy podjęta przez wybitną polską socjolożkę.