Bestsellery Andrzeja Rostockiego

Lista obejmuje okres od 21 stycznia do 20 lutego 2008 roku. Została oparta na danych sprzedaży w sieciach księgarskich Empik i Matras oraz informacjach uzyskanych w wybranych wydawnictwach. Wydarzeniem ostatniego miesiąca był wielki sukces powieści wybitnego pisarza angielskiego Iana McEwana „Pokuta”. Na sukces ten z pewnością wpłynęło pojawienie się w kinach pięknego i wysmakowanego filmu pod tym samym tytułem nakręconego na podstawie książki.

Publikacja: 29.02.2008 15:54

Bestsellery Andrzeja Rostockiego

Foto: Rzeczpospolita

Red

1 Joanna Chmielewska „Rzeź bezkręgowców” (Kobra Media sp. z o.o.)

Najpopularniejsza polska pisarka realizuje w swoich powieściach plan naprawy gatunku ludzkiego, przynajmniej w jego polskiej odmianie. W najnowszej książce trup ściele się gęsto, ale giną przede wszystkim wrogowie bohaterki. Są to jednak typy wyjątkowo obrzydliwe i niezasługujące na szacunek.

2 Monika Szwaja „Dziewice do boju” (Wydawnictwo Sol)

Druga część wielkiego hitu – „Klubu mało używanych dziewic”. Grupa przyjaciółek kontynuuje swoją misję naprawy świata, odkrywając jego zapomniane wartości. Podziwiam ogromne tempo pisania kolejnych powieści przez Monikę Szwaję.

3 Marek Krajewski, Mariusz Czubaj „Aleja samobójców” (Wydawnictwo W.A.B.)

Eksperyment wspólnego napisania powieści kryminalnej w amerykańskiej, czarnej stylistyce powiódł się tylko częściowo. Najbardziej intrygujący jest bohater książki nadkomisarz Jarosław Pater. Samotny i zgorzkniały, porzucony przez żonę, mieszka w gdańskim „falowcu”. Znawca jazzu, hazardzista, człowiek nieprzekupny. Ciekawe jest też aksjologiczne przesłanie książki, z którym trudno się nie zgodzić. Polska rzeczywistość wygląda podobnie ponuro jak w powieści.

4 Małgorzata Kalicińska „Dom nad rozlewiskiem” (Zysk i S-ka Wydawnictwo)

Jeden z największych przebojów literatury polskiej poprzedniego roku cieszy się ciągle dużym powodzenie. Widać, że wiele osób myśli o odmianie swojego losu i porzuceniu codziennego, wyniszczającego kieratu. Kiedyś warto zależeć wyłącznie od siebie.

5 Katarzyna Leżeńska „Kamień w sercu” (Prószyński i S-ka)

Powieść wykorzystuje twórczą moc zjazdów absolwentów. Jej bohaterowie Dasza i Marcin na nim właśnie odnaleźli spóźnioną miłość. Nie jest jednak łatwo, życie ma swoje prawa i wyroki. I zanim miłość się spełni, czytelnik popierający decyzje bohaterów sporo się nadenerwuje.

6 Małgorzata Kalicińska „Powroty nad rozlewiskiem” (Zysk i S-ka Wydawnictwo)

Rodzinne sagi bardzo się czytelnikom podobają. Mają swój niespieszny rytm i opowiadają o losach rodzin, które stają się archetypem dramatycznych polskich doświadczeń zeszłego wieku.

7 Monika Szwaja „Klub mało używanych dziewic” (Wydawnictwo Sol)

Trzeba mieć sporo odwagi, by tak zatytułować powieść. Tym bardziej że bohaterki są nieprawdopodobnie sympatyczne w swojej misji zbawiania świata. Do tego niekoniecznie jednak trzeba być dziewicą.

8 Marek Krajewski „Dżuma w Breslau” (Wydawnictwo W.A.B.)

Już raz pisałem, o odważnych eksperymentach pisarza ze swoją niezwykłą wyobraźnią. Trzeba mieć ogromny dystans do świata przez siebie stworzonego, by z takim spokojem opisywać przerażające przecież zbrodnie.

9 Wiesław Myśliwski „Traktat o łuskaniu fasoli” (Wydawnictwo Znak)

Pocieszające, że najważniejsza do niedawna polska nagroda literacka utrzymuje swój prestiż. Minęło już w końcu kilka miesięcy od jej przyznania Wiesławowi Myśliwskiemu za powieść, która ciągle budzi wielkie zainteresowanie.

10 Katarzyna Krenz „W ogrodzie Mirandy” (Wydawnictwo Literackie)

Z polotem i wielką kulturą napisany debiut literacki poetki, tłumaczki, dziennikarki, malarki. Bohaterka książki – ambitna prawniczka pracująca w prestiżowej kancelarii adwokackiej – zmienia całkowicie swoje życie, gdy zachodzi w ciążę. Ojciec dziecka jest wobec nowej sytuacji całkowicie obojętny. Komplikacje ciążowe powodują, że Miranda zawala ważne negocjacje i zostaje zwolniona. I odkrywa nowe, piękne życie.

1 Joanne K. Rowling „Harry Potter i Insygnia Śmierci”. Tłum. Andrzej Polkowski (Media Rodzina)

Ostatni siódmy tom zakończył również polskie szaleństwo czytelnicze. To bardzo optymistyczne, gdyż ciągle pojawiają się pesymiści kraczący o końcu książki. Nawet gdyby uznać nieprawdopodobne sukcesy tej sagi za majstersztyk marketingowy, to bez zakochanych w bohaterze młodych ludzi nic by się nie udało.

2 Ian McEwan „Pokuta”. Tłum. Andrzej Szulc (Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz)

Świetna książka. A na ekranach bardzo dobry, wysmakowany film. Historia niegodziwości popełnionej w dzieciństwie i próba późniejszego odkupienia jej poprzez literaturę. A także refleksja nad słowem, które niszczy, i słowem, które tworzy. Skrzywdzeni mogą odnaleźć swoje szczęście tylko w powieści, którą pisze przez całe życie Briony Tallis.

3 Gabriel García Márquez „Miłość w czasach zarazy”. Tłum. Carlos Marrodán Casas (Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA)

Piękna książka o miłości, na której spełnienie czeka się przez całe życie. To dobrze, że film wspiera literaturę i przypomina jedno z największych dokonań Márqueza.

4 Mario Vargas Llosa „Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki”.Tłum. Marzena Chrobak (Wydawnictwo Znak)

Po przeczytaniu tej książki nie wiem doprawdy, czy jeszcze czekać na niszczącą namiętność, czy raczej dać już sobie spokój. Ogień pożądania pociąga, ale brak ochrony odstrasza.

5 René Goscinny & J.J. Sempé „Nowe przygody Mikołajka”.Tom 2.Tłum. Barbara Grzegorzewska (Wydawnictwo Znak)

Świat rodzinny można przedstawiać katastroficznie lub lekko i dowcipnie. W tych krótkich opowieściach jest czasami więcej wiedzy o ludzkich zachowaniach niż w niektórych podręcznikach akademickich.

6 Terry Pratchett „Straż nocna”. Tłum. Piotr W. Cholewa (Prószyński i S-ka)

Gubię się nieco w kolejnych tomach angielskiego pisarza. Ale zainteresowanie Światem Dysku nie maleje i znam wielu jego fanów imponujących wiedzą o nim. Należy szanować ludzi, którzy mają jakąś pasję, i unikać tych, którzy są jej pozbawieni. To z pewnością niebezpieczni dziwacy.

7 Carlos Ruiz Zafón „Cień wiatru”. Tłum. Beata Fabjańska-Potapczuk, Carlos Marrodán Casas (Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA)

Niezwykłe powodzenie powieść zawdzięcza docenianemu już przez praktyków marketingowi szeptanemu zwanemu famą. I stwierdzę po raz kolejny – zazdroszczę tym, którzy jeszcze książki nie przeczytali.

8 Robin Cook „Czynnik krytyczny”. Tłum. Paweł Korombel (Rebis)

Kolejny thriller medyczny jednego z najlepszych jego twórców. Tym razem pisarz w nieco słabszej formie.

9 Jean-Dominique Bauby „Skafander i motyl”. Tłum. Krzysztof Rutkowski (słowo/obraz terytoria)

Poprzednie wydanie tej książki przeszło w Polsce jakby niezauważone. Teraz w jej promocji pomaga dobry film. Zamożny francuski wydawca korzystający z uroków życia doznał wylewu i został więźniem swojego sparaliżowanego ciała. Widział i słyszał, lecz do kontaktu ze światem mógł wykorzystywać tylko ruchy powieki. I dzięki temu drobnemu ruchowi motyla podyktował książkę o tragicznym uwięzieniu w ciele.

10 Orhan Pamuk „Nowe życie”. Tłum. Anna Polat (Wydawnictwo Literackie)

Tę powieść Pamuk napisał, kiedy był jeszcze studentem. Nie czuć jeszcze mistrzowskiego pióra, ale już widać wszystkie znane główne tematy twórczości. To dzieło opowiada o tureckiej prowincji, tradycyjnej, ale nastawionej już częściowo na Zachód. Pamuk potrafi uwodzić.

1 Jan T. Gross „Strach. Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie. Historia moralnej zapaści” (Wydawnictwo Znak)

Ten tom o prowokującym tytule miał wywołać w Polsce publiczną debatę. I ją wywołał. Jest ona niezwykle ważna, ale chyba jednak wtórna w stosunku do debaty na temat „Sąsiadów”. Byłem zwolennikiem wydania „Strachu...”, bronię także prawa autora do takiego przedstawiania powojennych relacji polsko-żydowskich.

2 Władysław Bartoszewski, Michał Komar „...mimo wszystko – wywiadu rzeki księga druga” (Świat Książki)

Czytelnicy stęsknili się za drugą częścią długiej rozmowy z Bartoszewskim, gdyż błyskawicznie znalazła się ona bardzo wysoko we wszystkich zestawieniach. Profesor jest znakomitym gawędziarzem o genialnej pamięci, a i życie miał bardzo ciekawe. Zaczynam znowu wierzyć w polskiego czytelnika.

3 „Cena władzy. Janusz Kaczmarek w rozmowie z Markiem Balawajdrem i Romanem Osicą” (Prószyński i S-ka)

Rozmowa z byłym członkiem poprzedniego rządu pokazuje kulisy wielkiej, zdawałoby się, polityki, która z bliska okazuje się obrzydliwa. Treść tej książki jest naszym wspólnym wielkim wstydem.

4 Elizabeth Gilbert „Jedz, módl się, kochaj” (Rebis)

Wielki bestseller w USA. Ponad 2,5 miliona zakupionych egzemplarzy, a prawa sprzedano do 36 krajów. Autorka pokazuje, jak podnieść się po życiowej klęsce i twórczo przebudować swoją egzystencję.

5 Paweł Jasienica „Rozważania o wojnie domowej” (Prószyński i S-ka)

Wnikliwa analiza mitu Wielkiej Rewolucji Francuskiej i tragicznego powstania w Wandei. Jak zwykle u Jasienicy historyczna analiza staje się punktem wyjścia do poszukiwania społecznych uniwersaliów.

6 Wojciech Cejrowski „Gringo wśród dzikich plemion” (Zysk i S-ka Wydawnictwo)

Od wielu miesięcy wysoko.

7 Paulho Coelho „Życie. Myśli zebrane” (Świat Książki)

Nawet skrótowo opisany sens życia jest lepszy niż całkowity brak refleksji. Coelho daje proste formuły, ale skądinąd wiemy, że życie jest skomplikowane.

8 Ryszard Kapuściński „Dałem głos ubogim. Rozmowy z młodzieżą”(Wydawnictwo Znak)

Zapis ostatniego spotkania pisarza z uczniami i studentami włoskiego miasta Bolzano. A niedawno minęła pierwsza rocznica jego śmierci.

9 Jeremy Clarkson „Motoświat” (Insignis)

Nieco szalony dziennikarz angielski pisze o swoich technologicznych pasjach. Z niezwykłym temperamentem.

10 Jadwiga Staniszkis „Ja. Próba rekonstrukcji” (Prószyński i S-ka)

Odważna próba autoanalizy podjęta przez wybitną polską socjolożkę.

1 Joanna Chmielewska „Rzeź bezkręgowców” (Kobra Media sp. z o.o.)

Najpopularniejsza polska pisarka realizuje w swoich powieściach plan naprawy gatunku ludzkiego, przynajmniej w jego polskiej odmianie. W najnowszej książce trup ściele się gęsto, ale giną przede wszystkim wrogowie bohaterki. Są to jednak typy wyjątkowo obrzydliwe i niezasługujące na szacunek.

Pozostało 96% artykułu
Literatura
Stanisław Tym był autorem „Rzeczpospolitej”
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Literatura
Reiner Stach: Franz Kafka w kleszczach dwóch wojen
Literatura
XXXII Targi Książki Historycznej na Zamku Królewskim w Warszawie
Literatura
Nowy „Wiedźmin”. Herold chaosu już nadchodzi
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Literatura
Patrycja Volny: jak bił, pił i molestował Jacek Kaczmarski