RZ: Jedna z bohaterek pańskiego filmu “Meduzy” mówi: “Moi rodzice przeżyli Holokaust”. Słyszy wtedy: “A więc należysz do pierwszego pokolenia po”. Odpowiada: “Każdy należy do pokolenia przychodzącego po tym, które zostało przez coś naznaczone”. Film opowiada więc o ciężarze rodzicielskich doświadczeń.
Etgar Keret
: Moja matka uratowała się z getta warszawskiego, gdzie straciła brata i rodziców. Mój ojciec również przeżył Holokaust. A dialog w filmie zrodził się z mojej rozmowy z żoną. Kiedyś doszło między nami do starcia – zachowałem się nieracjonalnie. Żona powiedziała wtedy: “W porządku. Wolno ci, bo należysz do drugiego pokolenia”. Wtedy odparłem: “Wiesz co to znaczy?
Noszę na sobie wszystkie traumy moich rodziców. Tak jak ty. Mimo że twoi rodzice nie przeżyli tego co moi, to przecież i tak przerzucili na ciebie swoje bolesne doświadczenia”. Kiedy mówię, że każdy należy do drugiego pokolenia, mam na myśli to, że dzieci osób ocalonych z Holokaustu nie posiadają monopolu na traumy. Jako nowo upieczony ojciec już wiem, że w jakiś sposób muszę mojemu dziecku schrzanić życie. Zagadką pozostaje tylko, do jakiego stopnia i w jaki sposób.
Wydał pan tom bajek dla dzieci. Słyszałem, że w Stanach niespecjalnie się spodobały. To prawda?