Karpowicz (1921 – 2005) był czołowym twórcą poezji lingwistycznej, prozaikiem, dramaturgiem i tłumaczem. Ośrodek chce utworzyć Urząd Miejski Wrocławia.
– Wróciły prawdopodobnie fragmenty “Rozwiązywania przestrzeni” oraz inne myśli i wiersze poety – uważa odpowiedzialny za utworzenie ośrodka Jan Stolarczyk, który wstępnie zapoznał się z darem Sławomira Harzaja, syna przyjaciela Karpowiczów. – Rękopisy to niezwykła rzadkość w przypadku Karpowicza. Część, sygnowaną przez poetę jako ukończone dzieło, wydamy, być może, również w formie fototypicznej.
Dyrektor Wydziału Kultury UM Jarosław Broda poinformował o szczegółach umowy podpisanej z Muzeum Polskim w Chicago w sprawie darowizny pamiątkowej kolekcji (m. in. książki, meble) po Tymoteuszu Karpowiczu. Za miesiąc powinna być w Polsce.
– To pierwszy etap starań o spuściznę po zmarłym w Chicago Karpowiczu – mówił Broda. Drugą istotną kwestią jest pozyskanie archiwum poety, m. in.: manuskryptów i dokumentów osobistych, które pozostają pod nadzorem administratora masy spadkowej. – Jest duża szansa na ich odkupienie, złożyliśmy już ofertę – mówił dyr. Broda.
Ośrodek im. Karpowicza powstanie prawdopodobnie w willi, w której mieszkał poeta. – Nie będzie to typowe muzeum, raczej miejsce spotkań, sesji naukowych czy dyskusji popularyzujących twórczość Karpowicza – zaznacza dyr. Broda. – Niewykluczone, że powstanie tu ośrodek stypendialny tłumaczy literatury polskiej na języki obce.