Wezmą w nich udział ludzie kultury, którym bliski był noblista. Pojawią się poeci Adam Zagajewski i Tomasz Różycki. Nie zabraknie Andrzeja Dudzińskiego, autora ilustracji do tomu haiku Miłosza.
Jesienią do księgarń trafi przygotowana przez Agnieszkę Kosińską i Jacka Błacha ponad 800-stronicowa bibliografia druków zwartych autora „Piosenki o końcu świata”. W grudniu ukażą się natomiast „Legendy nowoczesności” – tom zawierający korespondencję Czesława Miłosza z Jerzym Andrzejewskim oraz eseje noblisty. Plany wydawców wybiegają dalej w przyszłość. W przygotowywanej staraniem Znaku i Wydawnictwa Literackiego serii „Dzieł zebranych” znajdą się nieznane w Polsce utwory poety.
– Z biblioteki Beinecke ściągnęliśmy teksty felietonów, które Czesław Miłosz czytał w latach 50. na antenie BBC – powiedział „Rz” Jerzy Illg, redaktor naczelny Znaku. – Nad biografią poety pracuje Andrzej Franaszek, który zgromadził bogate materiały i w sprawach Miłosza jest chyba najlepiej poinformowanym człowiekiem na ziemi.
W październiku w Krakowie odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu im. Czesława Miłosza. Zaproszenie przyjęli m.in. Seamus Heaney i Siergiej Kowalow.
[ramka][srodtytul]Jan Bończa-Szabłowski[/srodtytul]