Maciej Englert podkreśla, że przez 60 lat publiczność była najwierniejszym partnerem jego teatru. Dlatego większość rocznicowych wydarzeń jest otwarta dla widzów i bezpłatna. Warto zarezerwować sobie czas, bo na scenie przy Mokotowskiej pojawi się mnóstwo gwiazd.
[srodtytul]Zaczęło się od Axera [/srodtytul]
Dokładna data jubileuszu to 5 listopada. Atmosferę urodzin będzie można jednak poczuć już jutro. Na godz. 19 zaplanowano bowiem wieczór ze Sławomirem Mrożkiem (wejściówki do odbioru w kasie teatru). Mistrz groteski, którego sztuki niezwykle często gościły na afiszu przy Mokotowskiej, tym razem przyjedzie do Warszawy, by opowiedzieć o wydanym właśnie tomie swojej korespondencji z Adamem Tarnem. Pretekstem do rozmowy będzie także szykowana przez Wydawnictwo Literackie publikacja dzienników Mrożka z lat 60. i 70.
Podczas wieczoru odbędzie się także projekcja telewizyjnej wersji „Męczeństwa Piotra Ohey’a” z 1962 roku w reżyserii Erwina Axera, który będzie honorowym gościem jubileuszowych obchodów.
Jego biografia i artystyczne osiągnięcia są nierozerwalnie związane z historią Współczesnego. To on jest założycielem sceny przy Mokotowskiej i jej pierwszym dyrektorem. On zaproponował warszawskiej publiczności repertuar oparty przede wszystkim na współczesnych zachodnich dramatach. Sławę przyniosły mu też świetne inscenizacje tekstów Mrożka.