Kim jest mężczyzna z kulą tkwiącą w potylicy? Leży na materacu w pokoju odartym z ozdób. Półotwarte oczy wpatrują się w belki stropu. Z każdym dniem rysy twarzy ulegają wyostrzeniu. Jest nieprzytomny.
Allah nie wysłuchał modlitwy kobiety pielęgnującej rannego bojownika dżihadu – świętej wojny. Do tej pory przesuwała paciorki różańca w rytmie jego oddechów. Prosiła, by Bóg wrócił jej męża do życia, i cierpliwie recytowała imiona Najwyższego.
[srodtytul]Wiara i rozpacz[/srodtytul]
Tak zaczyna się opowieść o kobiecie dokonującej bilansu życia. Tytuł książki nawiązuje do perskiego mitu o kamieniu, któremu powierza się sekrety. Od ich nadmiaru kamień, zwany sange sabur, pęknie. W ten sposób wyzwoli człowieka, który zdobył się na szczerość. W tym wypadku wyzwolenie przyjdzie przez śmierć.
W 2008 r. książka otrzymała prestiżową francuską Nagrodę Goncourtów. Atiq Rahimi (ur. 1962), wykształcony na Sorbonie pisarz i reżyser afgańskiego pochodzenia, posługuje się zdaniami bez stylistycznych ornamentów. Nie ufa przymiotnikom. Podczas lektury można odnieść wrażenie, że to nie proza, ale didaskalia. Na tle suchego, na pozór beznamiętnego opisu wybijają się pełne bólu monologi kobiety. Miota się między wiarą a rozpaczą, nadzieją a wściekłością.