Pierwsza z pozycji to „Józef Mackiewicz. Listy. Opracowania. Wspomnienia”. Przygotował ją do druku znany londyński historyk i publicysta Zbigniew S. Siemaszko. Podstawową część książki stanowi jego korespondencja z Mackiewiczem z lat 1970 – 1981. Listy te to istna kopalnia wiedzy o życiu pisarza i recepcji jego książek.
Mackiewicz opisuje m.in., jak w 1923 roku – jako student nauk przyrodniczych – został skierowany do Białowieży, by zorganizować tam muzeum ornitologiczne. Pracował razem z kozakiem orenburskim, który służył u gen. Bałachowicza, niejakim Bajko. Być może był on pierwowzorem którejś z postaci „Lewej wolnej”? Być może do dziś w Białowieży znajdują się eksponaty z adnotacją „Coll. Mackiewicz”?
Momentami korespondencja Mackiewicza z Siemaszką to proza najwyższej próby. Choćby wtedy, gdy pisarz opisuje chaos i beznadzieję towarzyszące utracie przez Polskę Wilna na rzecz bolszewików w 1939 roku. „Próbowano kopać jakieś okopy, zresztą nigdy nie obsadzone. Jakiś oddział z ul. Królewskiej wbiegał z nasadzonymi bagnetami na Zamkową, ocierając się o redakcję »Słowa«... Jakiś inny leżał w Cielętniku w tyralierze, wystawiwszy karabiny maszynowe dlaczegoś na plac Katedralny... co się z nimi stało, nie wiem. Prawdopodobnie zostali zdjęci i pomaszerowali z innymi na Litwę. (...) Pamiętam jeszcze obrazek: jakaś grupa »polonusów« w cywilnym, jedni w deklach, kilku w hełmach, ze starymi francuskimi karabinkami, maszerowała na Porubanek.... Pamiętam bezgranicznie szydercze oczy Żydów, które na nich patrzyły. Rozdzierające. W istocie każdy był zajęty ratowaniem siebie”.
?
Niezwykle ciekawe są aneksy do „Listów. Opracowań. Wspomnień”. Jest w nich sporo nieznanych materiałów dotyczących Józefa Mackiewicza i spraw mu bliskich. Między innymi znakomity artykuł o bracie pisarza, Stanisławie Cat-Mackiewiczu, napisany przez Siemaszkę.