Festiwal, który skutecznie wyrabia sobie markę jednej z bardziej interesujących imprez młodoliterackich, zaprasza do udziału w wydarzeniu niesztampowym, poszukującym, intrygującym.
W pierwszy weekend września w stolicy po raz szósty pojawi się nie tylko grono ciekawych poetów młodego i średniego pokolenia, ale również twórcy związani z innymi dziedzinami sztuki. Opanują oni śródmiejską przestrzeń (Rynek Starego Miasta, Muzeum Literatury, Klub Księgarza i Staromiejski Dom Kultury), gdzie prezentować będą swoją twórczość. Organizatorzy zadbali o to, żeby festiwalowe wydarzenia w sposób możliwie atrakcyjny ukazywały różnorodność młodej kultury.
Stąd w programie: koncerty, prezentacje multimedialne, warsztaty (teatralne, performerskie, artzinowe, krytyczno-literackie) czy seminaria o poezji feministycznej, debiutach, blogosferze literackiej. Znajdzie się też miejsce na dyskusje o mało znanych przejawach życia literackiego (liberatura, poezja cybernetyczna) oraz performance zatytułowany Muzeum Niewinności, w ramach którego aktorzy czytać będą fragmenty prozy Fiodora Dostojewskiego, Bohumila Hrabala, Alberta Camusa i Orhana Pamuka.
Nie zabraknie oczywiście spotkań autorskich, jednak ich formuła daleka będzie od klasycznego modelu wieczorku autorskiego. Podczas Manifestacji na literackiej scenie spotkają się m.in. Mariusz Grzebalski i Adam Wiedemann, przedstawiciele roczników 60., twórcy już uznani, którzy całkiem niedawno doczekali się wydania swoich wierszy zebranych. Drugim poetyckim sparingiem uznanych autorów będzie z pewnością spotkanie Marcina Sendeckiego i Darka Foksa, którym towarzyszyć będzie Edward Pasewicz, kolejny twórca, który w silny sposób zaznaczył już swoją obecność na literackiej mapie Polski.
Co ciekawe – podczas tego spotkania Pasewicz wystąpi nie w roli poety, a aranżera muzycznego. Ważnym punktem festiwalu będzie prezentacja najciekawszych poetyckich debiutantów ubiegłego roku. Lista nazwisk wygląda w tym przypadku imponująco, albowiem niemal każdy z prezentowanych młodych poetów ma już na koncie ważne literackie wyróżnienia – Joanna Lech i Przemysław Witkowski są laureatami Nagrody im. Jacka Bierezina, Jakobe Mansztajn za książkę „Wiedeński high-life” otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius 2010, zaś Dawid Majer został uhonorowany nagrodą za najlepszy debiut podczas VI Festiwalu „Złoty Środek Poezji” – Kutno 2010.