Osobliwego, bo ani to tradycyjny przewodnik, ani zwykły zbiór esejów, chociaż balansuje na granicy między jednym a drugim. Nowa książka Sylwii Chutnik „Warszawa kobiet" jest próbą stworzenia autorskiego planu stolicy. Drogowskazami są nietuzinkowe panie z nią związane.
We wstępie autorka pisze: „Warszawianki fundowały klasztory, budynki użyteczności publicznej, projektowały i rzeźbiły, uczyły nowe pokolenia, pisały książki i opiekowały się biednymi i chorymi. Gdzie one teraz są? ... Otóż nie ma ich nigdzie".
Książka wpisuje się w nurt „przywracania historii kobiet". Znajdziemy w niej zarówno portrety postaci kobiecych powszechnie znanych, jak i tych zupełnie anonimowych, a także 25 esejów dotyczących wybranych bohaterek.
Atut przewodnika poza tym, że jest dwujęzyczny (polsko-angielski), to ciekawe opracowanie graficzne. Na przykład portrety kobiet, o których traktują eseje, stworzyła Agata „Endo" Nowicka. – Chciałyśmy pokazać spojrzenie współczesnych, trzydziestokilkuletnich dziewczyn mieszkających w Warszawie na kobiety sprzed 200 czy 300 lat – wyjaśnia Chutnik.
Pozostałe ilustracje i mapki wykonała Anna Niemierko, fotografie – Anna Grzelewska.