Najpopularniejsza piosenka o niej „Get Your Kicks on Route 66" (Spraw sobie przyjemność na Drodze 66) Boby Troupe'a powstała w 1946. Wkrótce stała się nieoficjalnym hymnem drogi. Śpiewali ją Nat King Cole, Bing Crosby, Rolling Stones, Manhattan Transfer i Depeche Mode.
Legendę Highway 66 rozsławiły książki: "W drodze" Jacka Kerouaca i „Grona gniewu" Johna Steinbecka, w której nazywana jest „Drogą-Matką". Tego symbolicznego określenia używa się do dziś. W latach 60. powstał program" Route 66" prowadzony przez Martina Milnera i Georgea Maharisa, którzy opowiadali o swojej podróży tą trasą.
Droga 66 liczy 3939 km i biegnie w poprzek USA - przez osiem stanów: Illinois, Missouri, Kansas, Oklahomę, Teksas, Nowy Meksyk, Arizonę i Kalifornię. Stąd jej kolejna popularna nazwa „głównej ulicy Stanów Zjednoczonych". Do użytku została oddana w 1926 roku Inicjatorem budowy był Stevens Avery. W kryzysowych latach 30. ciągnęli tędy farmerzy zmuszeni przez suszę i erozję gleb do poszukiwania nowych terenów osiedlenia (Praca przy drodze nieraz ratowała im życie). W latach 50. - w czasach rozkwitu gospodarki - nie tylko ruszyli na nią kierowcy ciężarówek, ale i spragnieni przygody turyści w prywatnych autach. W 1985 roku, niestety, została zastąpiona szybkimi autostradami i skreślona z listy dróg krajowych. Od lat 90. przeżywa jednak znów odrodzenie jako szlak turystyczny. Uzyskała na ten cel nawet finansowe wsparcie Kongresu. Dziś Droga 66 jest jedną z największych atrakcji turystycznych.
Dorotę Warakomską znamy głównie jako dziennikarkę TVP (1991-2006), zajmującą się newsowymi wydarzeniami w Polsce i na świecie. A także korespondentkę z USA, przeprowadzającą polityczne wywiady, m.in. z Hillary Clinton, Madeleine Albright, George'em Bushem i Johnem McCainem. Tym razem zaskakuje nas innym spojrzeniem na USA. W swojej najnowszej książce „Droga 66" pokazuje Amerykę nie od strony oficjalnej, ale od podszewki.