Teksty literackie i prasowe, publikacje pedagogiczne, a także rysunki będące ilustracjami do książek, projekty kostiumów inscenizacji „Króla Maciusia", grafiki i fotografie przedstawiające postać Starego Doktora od 6 grudnia znaleźć można na stronie www.polona.pl/dlibra.

Dostęp do ponad 50 pozycji związanych z działalnością Korczaka umożliwiła Otwarta Licencja Edukacyjna (OLE). To nowa instytucja prawna zapewniająca „nieskrępowany dostęp do objętych nią utworów literackich", ale tylko w celach edukacyjnych i naukowych.

– Najważniejsze, że ten mikołajkowy prezent dla szkół oraz dzieci ujrzał światło dzienne, i to pod koniec roku Korczakowskiego – podkreślił minister Bogdan Zdrojewski, inicjator OLE.

Jako pierwszy w tym systemie udostępniony został dorobek Korczaka, w tym najbardziej popularne powieści: „Król Maciuś Pierwszy" oraz „Król Maciuś na wyspie bezludnej".

Kilka tytułów, w związku z zawartymi wcześniej umowami wydawniczymi, zostanie udostępnionych w przyszłym roku. Będą to „Kajtuś Czarodziej" (maj 2013), „Pamiętnik i inne pisma z getta" (wrzesień 2013), „Bankructwo małego Dżeka" (październik 2013), „Prawidła życia" (czerwiec 2013) oraz „Józki, Jaśki, Franki" (w trakcie roku 2013).

Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki, który w oparciu o OLE będzie udostępniał utwory, zapowiada, że jeszcze przed końcem tego roku do Internetu trafią teksty kolejnych autorów. Będą to lektury szkolne. Trwają rozmowy dotyczące zakupu praw do książek znajdujących się na ministerialnej liście lektur. Obejmuje ona około 70 pozycji.

—jgz