23.
To, że „Houston, mamy problem" (Wydawnictwo Literackie) Katarzyna Grochola napisała udając mężczyznę, zauważyli chyba wszyscy czytelnicy. A tego, że taki zabieg z zasady nie może przynieść nic dobrego, świadomy jest może nie każdy. Ale prawie.
24.
Tytułowym bohaterem „Dotyku Crossa" Sylvii Day (Wielka Litera) jest przystojny i męski w stopniu nadzwyczajnym milioner. Powieściowa Eva na początku opiera mu się, w końcu jednak łaskawie ulega jego mocom perswazyjnym. Uwierzylibyście Państwo?
25.
Przepis na miłość z „Białych trufli" Nicole M. Kelby (Znak): weź jajka, oprósz je masłem, dodaj śmietanę, uzyskany krem włóż do kieszonek z brioszek i tę wykwintną ponoć potrawę podaj swej wybrance na porcelanowym talerzu. Jest twoja! Jak nie kobieta, to przynajmniej potrawa.
26.
W dowodzie osobistym Marianna Popiełuszko czyli – jak głosi tytuł wydanej przez Znak książki Mileny Kindziuk -„Matka Świętego", „ma datę urodzenia: 1 czerwca 1910 roku. Nie jest ona prawidłowa. Sama jednak nie wie, kiedy taka wersja się pojawiła. (...) - W naszej rodzinie wiele osób miało w dokumentach cywilnych błędne daty urodzenia – tłumaczy ksiądz Kazimierz Gniedziejko, cioteczny brat księdza Popiełuszki. – Chociażby mojemu ojcu dodano dziesięć lat, a mamie rok odjęto. Prawidłowa data urodzenia matki księdza Jerzego znajduje się w księdze chrzcielnej parafii w Suchowoli: Marianna Gniedziejko, urodzona: Grodzisk, 7 listopada 1920, rodzice: Kazimierz (Gniedziejko) i Marianna (z domu) Kalinowska. (...) W Grodzisku stoi jeszcze dom rodzinny Gniedziejków, pierwszy po prawej stronie tuż za kościołem. Ale nikt w nim już nie mieszka".
27.
Czego nauczyliśmy się od jaskółek? Że spółki są niedobre, co udowodnili Stephen Baxter i Terry Pratchett pisząc „Długą ziemię" (Prószyński Media).
28.
„Życie artystek w PRL" Sławomira Kopra (Czerwone i Czarne) to, jak inne prace tego poczytnego ostatnimi czasy autora, książka popularyzatorska. Nie dowiadujemy się więc niczego nowego o Kalinie Jędrusik czy Agnieszce Osieckiej (z tego punktu widzenia najciekawszy wydają się rozdziały poświęcone Halinie Poświatowskiej i Grażynie Bacewicz), ale Koper zbiera co ciekawsze fakty, nie stroniąc od plotek, a że pióro ma lekkie, czyta się „Życie..." znakomicie.
29.
Tom drugi „Pomnika cesarzowej Achai" Andrzeja Ziemiańskiego (Fabryka Słów) do uniwersum Achai wprowadza... Polaków, Rzeczpospolita powstaje bowiem przeciw Cesarstwu. Dla miłośników fantastyki nieomal uczta – tak słyszę zewsząd.
30.
„Kod uzdrawiania" Bena Johnsona i Alexandra Loyda (G+J) adresowany jest do zwolenników medycyny niekonwencjonalnej. Jeszcze poleczę się trochę, to nauczę się tej książki na pamięć, zaczynam bowiem wątpić w skuteczność medycyny „normalnej" zwaną. Wiele wskazuje na to, że nie ja jeden.
-Ranking sporządziła Kamila Bauman
Komentarz Krzysztof Masłoń