Na pierwszym wykładzie w Pałacu na Wyspie dr Agata Roćko zaprezentuje niedawno wydane po polsku pamiętniki króla na tle literatury XVIII wieku. Kolejne spotkania będą odbywały się raz w miesiącu. Pozwolą lepiej poznać epokę stanisławowską, portretując postacie z rodziny królewskiej, przywódców stronnictw politycznych, ministrów, doradców, ludzi kultury – twórców oświecenia, damy z królewskiego otocznia. Najważniejsze postacie, które król Stanisław August opisał z prawdziwie literackim talentem.
Wykłady opierają się na najnowszych badaniach i są prowadzone przez wybitnych znawców tematu, m.in. prof. Zofię Zielińską, prof. Teresę Kostkiewiczową, prof. Richarda Butterwicka. Ich organizatorem jest Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską w Muzeum Łazienki Królewskie i Polskie Towarzystwo Badań nad Wiekiem Osiemnastym.
„Pamiętniki króla Stanisława Augusta" (wybór tekstu prof. Dominique Triaire, redakcja prof. Marek Dębowski) to jeden z najważniejszych i najciekawszych dokumentów, pokazujących Europę i Rzeczpospolitą w czasach oświecenia.
Jest to fascynująca literatura, tym bardziej wyjątkowa, że władcy nieczęsto zajmowali się sami tego rodzaju zapisami. Dwa pierwsze tomy powstały w latach 1775 – 1777, kiedy król - po porwaniu przez konfederatów barskich - postanowił przedstawić własne polityczne racje. Następne pisał już po abdykacji. Opowiada w nich o czasach od swoich narodzin do 1778 roku, czyli okresu po I rozbiorze.
W pamiętnikach pokazuje szeroką panoramę europejską, bo Stanisław August był jednym z nielicznych polskich polityków doskonale zorientowanych w sprawach międzynarodowych. W młodości dużo podróżował po Europie, do Wiednia, Drezna, Paryża, Londynu, Petersburga Relacjonuje więc dyplomatyczne zabiegi i rozgrywki, które doprowadziły go do objęcia władzy w kraju w 1764 i późniejsze dramatyczne wydarzenia - próby ratowania i upadku państwa. Nie brakuje przy tym wątków osobistych, w tym historii romansu z carycą Katarzyną Wielką.