Wszyscy znają Aleksandra Dumasa, autora „Trzech muszkieterów" i „Hrabiego Monte Christo" lub jego syna o tym samym imieniu, również literata, autora „Damy kameliowej". Trzeci – najstarszy Dumas, był dotychczas zupełnie nieznany. Jego niezwykłe życie możemy poznać dzięki biografii Toma Reissa „Czarny hrabia", wyróżnionej w tym roku Pulitzerem.
Thomas-Alex Dumas (1762–1806), ojciec słynnego pisarza, był dzieckiem haitańskiej niewolnicy i francuskiego awanturnika, który w połowie XVIII w. wyprawił się na kolonialną wyspę w poszukiwaniu szczęścia i przygód. Gdy skończyły mu się pieniądze, po prostu sprzedał swoje dzieci i ich haitańską matkę, by wrócić do Europy. Jedynego Thomasa-Alexa wykupił po powrocie do ojczyzny i nastoletniego ściągnął do Europy.
We Francji chłopiec dorastał wśród arystokracji. Dzięki niezwykłej sprawności fizycznej i umysłowej, a także egzotycznej urodzie błyskawicznie piął się w wojskowej hierarchii. Sławę zdobył już po rewolucji, walczył m.in. w Alpach, podczas oblężenia Mantui i w Egipcie.
W wieku 30 lat ożenił się z zamożną szlachcianką, z którą miał trójkę dzieci. Fakt, że jego znany syn Aleksander Dumas był w czwartej części czarnoskóry, wciąż nie jest utrwalony w zbiorowej świadomości.