Rzecznik MZ: Stosujemy deksametazon od początku epidemii

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz poinformował, że lek deksametazon, który według naukowców z Oksfordu w sposób znaczący zmniejsza śmiertelność z powodu COVID-19, jest podawany od początku epidemii.

Publikacja: 17.06.2020 11:11

Rzecznik MZ: Stosujemy deksametazon od początku epidemii

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

WHO określiła odkrycie naukowców z Oksfordu mianem "ważnego przełomu". Światowa Organizacja Zdrowia ma w związku z tym zmienić wytyczne dotyczące leczenia COVID-19, aby uwzględnić to odkrycie.

- Deksametazon był stosowany w Polsce już przed epidemią, to lek przeciwzapalny, który nie jest niczym nowym dla Polski - mówił Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zdrowia podkreślił, że lek produkowany jest przez trzy polskie firmy, jest tani i łatwo dostępny na polskim rynku.

Andrusiewicz zaznaczył przy tym, że lek jest stosowany w leczeniu objawowym, a nie w prewencji COVID-19. Podaje się go po zaleceniu lekarza leczącego chorego na COVID-19.

Rzecznik skomentował też dobowy wzrost liczby zakażonych o 506 osób.

- To wynik pierwszego testowania kopalni "Budryk". Teraz robimy drugie wymazy w kopalni "Borynia", w kopalni "Bolesław Śmiały" - mówił. Jak dodał drugie wymazy "na pewno będą obejmowały mniej wyników dodatnich".

- Na dzisiejsze wyniki rzutują też zamknięte ogniska w województwie mazowieckim i łódzkim - dodał wskazując m.in. na ogniska w szpitalach w Radomiu, w Sieradziu i Tomaszowie Mazowieckim. - To są osoby wymazywane z kwarantanny, a więc te osoby nie zakażały na ulicach - podkreślił.

- W najbliższych dniach powinniśmy obserwować delikatny spadek wyników pozytywnych ze Śląska. Jeszcze jutro będzie ich pewnie ponad 100, ale potem powinniśmy obserwować spadek - mówił Andrusiewicz.

Leki i terapie
Farmakoterapia dla chorych na otyłość. Problemem nierefundowane leki
Leki i terapie
Pfizer rezygnuje z leku na odchudzanie. Miał poważne skutki uboczne
Leki i terapie
Konsekwencje braku leków mogą być gorsze niż inwazja rosyjska
Leki i terapie
Produkcja leków krytycznych w Europie jest nierentowna. „W Chinach była dotowana”
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Leki i terapie
Trzeba zapewnić stabilność dostaw leków w kryzysie