Inspirację do jej napisania stanowił międzynarodowy projekt „Cultural Heritage Counts for Europe" („Dziedzictwo kulturowe ma znaczenie dla Europy"), który odbył się w latach 2013- 2015. Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie prowadziło wówczas badania na temat potencjału społeczno-gospodarczego dziedzictwa. Potraktowano je wówczas jako zasób rozwojowy, a nie tylko sferę wymagającą nakładów finansowych.
Zaproponowano holistyczne podejście do badania wpływu dziedzictwa – biorąc pod uwagę jego złożoność i konieczność wielowymiarowej obserwacji z perspektywy wielu dyscyplin.
– Zazwyczaj na dziedzictwo patrzy się z jakiegoś wąskiego punktu widzenia i przez to nie ma spójnego przekazu, czym jest ono dla nas jako jednostek i dla nas jako dla społeczności – wyjaśnia Joanna Sanetra-Szeliga, redaktorka „Potencjału dziedzictwa" i jego współautorka. – Chcemy w tej książce pokazać, że dziedzictwo to oczywiście zabytki, ale też dziedzictwo niematerialne. Prezentujemy, jak szeroki jest jego wachlarz, ogromna różnorodność. Z punktu widzenia ekonomii – daje pracę, wpływa na dochody samorządów, ale też jest istotnym elementem wizerunku miasta i tego, jak jest postrzegane – nie tylko przez turystów, ale również inwestorów. Są badania pokazujące, że miasto mające spójny wizerunek związany z dziedzictwem ma konkretną tożsamość – jest dla wielu typów przedsiębiorstw ciekawsze do inwestowania. Dziedzictwo poprzemysłowe często jest niedoceniane, a badania przeprowadzone np. w OFF Piotrkowska w Łodzi pokazały, że ludzie cenią miejsca związane z tożsamością miasta.
OFF Piotrkowska to miejsce alternatywnej kultury ulokowane w XIX-wiecznej fabryce wyrobów bawełnianych Franciszka Ramischa. Kiedyś były tam budki z azjatyckim jedzeniem, potem fabryka przechodziła różne koleje losu, m.in. powstała FabrySTREFA, dzięki której w tym miejscu znalazły swoje miejsce wydarzenia kulturalne, inicjatywy artystyczne, akcje prospołeczne. W 2011 pojawili się pierwsi najemcy z branży kreatywnej – i stopniowo kształtowała się OFF Piotrkowska. W styczniu 2016 było 48 najemców podejmujących różne aktywności (m.in. dizajn, sztuki wizualne, edukacja, gastronomia, architektura, muzyka i PR). Dziś czują się kolektywem. W 2013 roku OFF Piotrkowska zdobyła nagrodę Wielkiego Kreatora przyznawaną przez Narodowe Centrum Kultury, w 2014 – w plebiscycie „7 nowych cudów Polski" organizowanym przez „National Geographic Traveler" – wygrała.
Przedmiotem zainteresowania publikacji „Potencjał dziedzictwa" jest jednak wiele miejsc Europy Środkowej. Redaktorki – Joanna Sanetra-Szeliga i Katarzyna Jagodzińska – zaprosiły do współpracy badaczy, którzy opracowali studia przypadków z terenów: Białorusi, Czech, Estonii, Polski, Serbii, Słowacji oraz Węgier.