[b]PAŁAC[/b] – Mińsk, Białoruś,
kierownik: Oleg Chomienko
Zespół został utworzony w 1992 roku przez profesjonalnych muzyków. Grupa wykorzystuje popularne instrumenty muzyczne, takie jak saksofon, gitara, trąbka, akordeon, syntezatory i samplery, oraz tradycyjne białoruskie instrumenty, np. lirę korbową, dudy, cymbały, piszczałkę, dudkę, surmy. W repertuarze zespołu znajdują się utwory stworzone na motywach białoruskich pieśni ludowych, a także utwory autorskie. Grupa brała udział w wielu festiwalach w Europie Zachodniej i krajach WNP, na których była wielokrotnie nagradzana.
[b]
PIANIŚCI MUZYCZNEGO
GIMNAZJUM[/b] – Mińsk,
Białoruś; kierownik:
Evgeniya Gorbunowa
Solistów prowadzi Evgeniya Gorbunowa, pedagog Gimnazjum – College’u przy Konserwatorium Muzycznym w Mińsku. Gorbunowa gra recitale, koncerty z Białoruską Orkiestrą Narodową, nagrywa dla radia i telewizji. Występowała w Rosji, na Ukrainie, w Niemczech, Polsce i Argentynie.
[b]PYSANKA[/b] – Lwów, Ukraina; kierownik: Olena Vovk
Zespół Pysanka powstał w 1976 roku we Lwowie. Nazwa zespołu, w którym występuje 120 urodziwych dziewcząt w wieku od czterech do 18 lat, zainspirowana została ukraińskim powiedzeniem „śliczna jak pisanka”. Repertuar grupy to ukraińskie pieśni i tańce ludowe, dzieła kompozytorów klasycznych, pieśni religijne i kolędy, wykonywane przy akompaniamencie skrzypiec, fletu, klarnetu, akordeonu i basu. Zespół występował w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji, Czechach, Słowacji, Niemczech, Anglii. Jest laureatem wielu nagród i festiwali.
[b]SŁAWUTYCZ[/b] – Dniepropietrowsk, Ukraina; kierownik: Natalia Szczipanowa
Zespół powstał w 1971 roku w Dniepropietrowsku. Jego nazwa pochodzi od wyrazu, którym w średniowiecznej Rusi Kijowskiej nazywano Dniepr. Zespół odtwarza ludowe tańce i tworzy miniatury choreograficzne, ukazujące nie tylko przeszłe, ale też obecne życie Ukraińców. Zespół występował we Francji, Szwajcarii, Rumunii i państwach WNP.
[b]STO UŚMIECHÓW[/b] – Wilno,
Litwa; kierownik artystyczny, choreograf: Marzena Grydź; kierownik muzyczny:
Jerzy Krupiczewicz
Ten Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Tańca powstał w 1996 r.
W skład zespołu wchodzi sześć grup, w których tańczy ponad 100 osób
– dzieci i młodzieży. Repertuar zespołu obejmuje polskie tańce narodowe (polonez, krakowiak, oberek, kujawiak, mazur), tańce regionalne (wileńskie, opoczyńskie, cieszyńskie, sądeckie, podlaskie, łowickie, lubelskie, rzeszowskie, warszawskie, śląskie, biłgorajskie), ale też tańce litewskie oraz ukraińskie. Poza Litwą grupa prezentowała się na Łotwie, Ukrainie, Białorusi, w Hiszpanii i Polsce.
[b]TEATR TAŃCA OJRA [/b]
– Prużany, Białoruś,
kierownik: Wasilij Piliutik
Teatr Tańca Ojra powstał w 2000 roku. Swoją nazwę zawdzięcza popularnej piosence: „… co za taniec ojra, ojra, gdzie ta dziołcha strojna, strojna…”, prezentowanej przez zespół podczas każdego występu. Zespół liczy około 40 członków.
Repertuar grupy składa się z białoruskich tańców narodowych, zebranych w rejonie prużańskim. Występowali w Polsce, Rosji i Chorwacji.
[b]TEATR WOKÓŁ FORTEPIANU, TEATR KINDER YORN [/b]
– Sankt Petersburg, Rosja, kierownik: Liubov Borukhzon
Teatr w swoim repertuarze ma ponad 40 spektakli muzycznych. Założycielką teatru jest Liubov Borukhzon, która według własnego programu syntez sztuk uczy dzieci w wieku od sześciu do 17 lat improwizacji, kompozycji oraz kreatywnej pracy z fortepianem. Dzieci komponują własną muzykę i biorą udział w przedstawieniach jako aktorzy, śpiewacy, tancerze i pianiści. Teatr występował nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Finlandii, USA i Izraelu.
[b]WILEŃSZCZYZNA[/b] – Wilno,
Litwa, kierownik artystyczny: Jan Mincewicz
Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Wileńszczyzna został założony w 1980 roku. Na scenie prezentują nie tylko poszczególne pieśni i tańce wileńskie, lecz często łączą je w odrębne kompozycje, odtwarzając dawne obrzędy i prezentując pieśni i tańce różnych narodowości, od wieków zamieszkujących tereny Wileńszczyzny, m.in. białoruskie, rosyjskie, ukraińskie, żydowskie czy cygańskie. Występowali m.in. w Polsce, Belgii, Holandii, Francji, Niemczech, Anglii, Austrii, Włoszech, Watykanie, Stanach Zjednoczonych i Australii.
[srodtytul]Polska[/srodtytul]
[b]ANDREAS WOAK BAND [/b]
– Białystok, kierownik:
Andrzej Pietraszko
Zespół powstał w 1997 roku. Złożony jest z 18 zawodowych muzyków.
Inspiracją do założenia grupy była muzyka bigbandowa z charakterystycznym swingującym rytmem. Repertuar zespołu zmieniał się z biegiem lat. Obecnie znajdują się w nim różne gatunki muzyki rozrywkowej, bigbandowa lat 40., dixielandowa, latynoamerykańska i filmowa.
[b]KATEDRALNY CHÓR CARMEN[/b] – Białystok, kierownik artystyczny, dyrygent:
Bożena Bojaryn-Przybyła
Chór powstał przy białostockiej prokatedrze w 1988 roku. Tworzą go głównie studenci, uczniowie starszych klas szkół średnich oraz osoby pracujące. W repertuarze zespołu znajdują się utwory sakralne, świeckie, patriotyczne, ludowe. Stałym punktem repertuarowym są kościelne pieśni na cały rok liturgiczny. Występowali na Litwie, Białorusi, w Rosji, Włoszech, Austrii i Niemczech.
[b]CZEREMSZYNA[/b] – Czeremcha, kierownik: Barbara Kuzub
Samosiuk
Zespół powstał w 1993 roku w Czeremsze. Zadebiutował na Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki folkowe” w Lublinie. Obecnie liczy osiem osób. Instrumentarium zespołu to: bałałajka basowa, akordeon, mandolina, gitara, bęben basowy, kongo, kongitas, instrumenty perkusyjne, sopiłki, skrzypce, cymbały i fujara słowacka. Prezentuje folklor słowiański, wykonuje pieśni ludowe w gwarze z Podlasia. Czeremszyna zagrała ponad 400 koncertów – w wielu miastach Polski oraz w Niemczech, Włoszech, Francji, Belgii i Szwecji.
[b]Elena Rutkowska CYGAŃSKIE CZARY[/b] – Białystok, Lublin, Warszawa
Elena Rutkowska tworzy zespół Cygańskie Czary wraz z Elvisem Nathem. Ich występy pełne są orientalnej zmysłowości, cygańskiego temperamentu, finezji flamenco oraz romansów rosyjskich. Autentyczna muzyka cygańska, śpiew i taniec, a także stroje tworzą atmosferę oraz wprowadzają widzów w zaczarowany i tajemniczy świat Romów.
[b]KALINKA[/b] – Gródek, kierownik: Mariusz Choruży
Ten dziesięcioosobowy zespół, który wykonuje utwory w języku białoruskim, powstał we wsi Załuki w 2002 roku. Muzyka Kalinki utrzymana jest
w nowoczesnej konwencji. Program muzyczny grupy oparty jest na folklorze białoruskim, przez co staje się równie atrakcyjny dla starszego pokolenia. Zespół występował zarówno w Polsce, jak i za granicą.
[b]KLUMPE[/b] – Puńsk, kierownik: Jonas Zakaravicius
Grupa działająca przy Domu Kultury Litewskiej w Puńsku powstała w 1966 r. Składa się z dziewięcioosobowej kapeli i sześcioosobowej grupy śpiewaczej. Przy kapeli działa silna grupa wokalna, która kultywuje najbardziej autentyczną kulturę ludową i popularyzuje bogaty dorobek pieśni litewskiej. Kapela występowała nie tylko w Polsce, ale również na Białorusi, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
[b]KURPIE ZIELONE [/b] – Białystok, kierownik artystyczny i muzyczny: Andrzej Marian Dyrdał; choreograf, reżyser: Wiesław Dąbrowski
Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone powstał w 1953 roku w Białymstoku. Przez ten czas w zespole występowało ponad 2000 osób. Na repertuar zespołu składają się tańce i pieśni z różnych regionów Polski. Zespół dał już prawie 1500 koncertów, prezentując się niemal milionowi widzów zarówno w Europie, jak też Azji i Ameryce.
[b]MAŁE KURPIE[/b] – Białystok,
kierownik: Grażyna Kuklińska; choreograf: Wiesław Dąbrowski
Ten Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca powstał w 2005 roku. Jego założycielką jest Grażyna Kuklińska, wieloletnia członkini Kurpi Zielonych. Aktualnie zespół tworzy kilkanaście par.
W skład jego repertuaru wchodzą podlaskie tańce ludowe, suity ułańskie i utwory Stanisława Moniuszki.
[b]ORKIESTRA SYMFONICZNA OPERY I FILHARMONII
PODLASKIEJ[/b] – Białystok, dyrektor naczelny i artystyczny: Marcin Nałęcz-Niesiołowski
Zespół istnieje od 1954 roku. Koncertował w kraju i za granicą, m.in. w Austrii, Belgii, Chinach, Estonii, Finlandii, Niemczech, Rosji, Szwecji, na Ukrainie, Białorusi, Litwie oraz we Włoszech. W 1995 roku pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka zespół wystąpił w prestiżowej nowojorskiej Carnegie Hall. Od 1997 roku, z chwilą objęcia stanowiska dyrektora przez Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego, orkiestra stale wyjeżdża za granicę, m.in. do Sankt Petersburga w 2006 roku.
[b]CHÓR OPERY I FILHARMONII PODLASKIEJ[/b] – Białystok,
kierownik artystyczny, dyrygent: prof. Violetta
Bielecka
Zespół powstał w 2006 roku. Koncertuje w kraju i za granicą, m.in. w Belgii, Francji, Niemczech, Mołdawii, na Ukrainie, Litwie, Białorusi oraz we Włoszech. Brał udział w wielu renomowanych festiwalach: Warszawska Jesień, Musica Sacra, Gaude Mater oraz w Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego. Ostatnim sukcesem zespołu jest nagroda muzyczna Fryderyk 2008 w kategorii fonograficzny debiut roku oraz udział w Wielkanocnym Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena.
[b]ORKIESTRA ŚW. MIKOŁAJA [/b]
– Lublin, kierownik:
Bogdan Bracha
Istnieją od 1988 roku. Orkiestra czerpie inspirację ze słowiańskiego folkloru, przede wszystkim polskiego, łemkowskiego i huculskiego. W swoich aranżacjach wykorzystuje rzadkie instrumenty, jak dutar czy cymbały, oraz stosuje technikę białego głosu.
Zespół występował w kraju i za granicą, m.in. w Portugalii, Szwecji, Hiszpanii, Niemczech i na Ukrainie.
[b]PRZEPIÓRKA[/b] – Hajnówka,
kierownik: Justyna Kalinowska, konsultant: Dariusz Nawrocki
Zespół Tańca Ludowego Przepiórka działa przy Hajnowskim Domu Kultury. Powstał w 1993 roku. Grupa liczy około 60 członków – dzieci i młodzież z hajnowskich szkół. W swoim repertuarze mają polskie tańce narodowe oraz innych narodów. Szczególną uwagę poświęca tańcom białoruskim i ukraińskim. Przepiórka współorganizuje Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Podlaskie spotkania”.
Na swym koncie ma występy w Rosji, Szwecji, Włoszech, Estonii, na Białorusi i na Łotwie.
[b]SUWALSZCZYZNA [/b] – Suwałki, kierownik, choreograf:
Małgorzata Wojdełko
Zespół Pieśni i Tańca powstał w 1951 roku w Suwałkach. Obecnie grupa liczy około 50 osób i ma własną pięcioosobową kapelę. Repertuar Suwalszczyzny obejmuje pieśni i tańce narodowe oraz wiązanki ludowe z różnych regionów Polski. Grupa prezentuje również folklor litewski, flamandzki i francuski. Zespół koncertował nie tylko w kraju, ale także we Francji, Niemczech, Turcji, Rosji, Gruzji, Estonii oraz na Litwie i Białorusi.
[b]TEATR OTWARTY[/b] – Gdańsk, Darek Wójcik & Grupa Pojln Klezmer Quartett Shalom
Alejchem
Członkowie grupy reprezentują
Teatr Otwarty z Gdańska, który powstał w 1996 roku. Organizują sceniczne i plenerowe koncerty widowiskowe, inspirowane muzyką klasyczną.
Pieśni i melodie składające się na program koncertu „Shalom Alejchem” to obrazki obyczajowe, zachwycające wielką prostotą i siłą wyrazu. Ich anonimowi przeważnie twórcy czerpali ze starodawnych ludowych źródeł.
[b]VIEŚNOVA[/b] – Suwałki,
kierownik: Wiesław Jarmoc
Zespół powstał pod koniec 2007 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Suwałkach. Połączenie tradycyjnej muzyki z nowoczesnymi aranżacjami zaowocowało ciekawym i atrakcyjnym dla publiczności wykonywaniem tradycyjnych pieśni z terenu Suwalszczyzny. Archaiczną technikę śpiewu białym głosem połączono z elementami rocka, jazzu, bossa novy i funky. Autorem aranżacji, pomysłodawcą brzmień i wyrazu artystycznego jest lider i gitarzysta zespołu Wiesław Jarmoc.
[b]ZOŁOTO[/b] – Bielsk Podlaski,
kierownik artystyczny:
Justyna Porzezińska
Grupa Zołoto z Bielska Podlaskiego powstała w 2007 roku. Popularyzuje przeboje rosyjskich gwiazd estrady poprzez ich wierne odtwarzanie. Taneczne rytmy, interesujące głosy sprawiają, że ich koncerty przyciągają liczną publiczność.
Imprezy towarzyszące:
[b]TEATR STUDIO[/b] – Warszawa, spektakl „Drewniany człowiek”, reżyser, autor scenariusza i scenografii: Stasys
Eidrigevicius
Warszawski Teatr Studio wystąpi ze spektaklem „Drewniany człowiek”, w którym Stasys Eidrigevicius wraca do lat dzieciństwa spędzonego na
Litwie. Artysta odwołuje się do metafory drzewa o rozrośniętych korzeniach, których nie widać, ale konstytuują człowieka i artystę. Drewno to też tworzywo, z którego artysta rzeźbi maski, będące kolejnymi jego wcieleniami.
Dionizy Purta, Wystawa
„RZEŹBIONE HISTORIE”
Dionizy Purta należy do grona najciekawszych rzeźbiarzy ludowych na Podlasiu. Urodził się w 1941 roku we wsi Lewonie w gminie Mońki. Obok świątków i aniołów tworzy postaci dawnych mieszkańców wsi i sceny rodzajowe. Jego prace znajdują się w zbiorach etnograficznych wielu muzeów w Polsce i za granicą. Tematem przewodnim wystawy będzie polska wieś, która odchodzi w zapomnienie. W rzeźbach i obrazach autor utrwala chłopów przy codziennych czynnościach związanych z zapominanymi już zwyczajami.